Elmas ticareti İsrail ile Arap ülkesini birleştirdi

Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında yoğun elmas ticareti dikkat çekiyor.

Dünya
30 Kasım 2018 Cuma

Dubai’de Multi Commodities Merkezini ziyaret ederseniz kapıda Yahudi dinince ev kapılarına asılan Mezuza ile karşılaşırsınız.  Yahudi evinin tipik ayırıcı sembolü olan Mezuza’nın bir Arap ülkesinin ticaret merkezindeki ofiste ne işi var diye sorabilirsiniz?  Ancak gördüğünüz Yahudi kimliği sembolü, konu BAE ile İsrail arası elmas ticareti olduğunda  buzdağının sadece su üstündeki kısmı.

İsrail ile direkt uçuşları ve  diplomatik bir ilişkisi  olmayan BAE, son yıllarda yoğun olarak İsrail ile ticaret yapıyor ve bunun büyük bir yüzdesi elmas alışverişi.  Dışarıdan bakıldığında birçok tüccar için önemsiz gibi görünen elmas ticareti, 2017 yılında  İsrail ihracatının yüzde 17’sini oluşturuyordu.  Ancak BAE ile İsrail’in elmas ticareti şimdilik üçüncü ülkelerin aracılığı ve birden fazla vatandaşlığa sahip kişilerin çabası ile yapılıyor.  Elmas İsrail’de çıkmıyor. Evvelden beri Belçika’daki tüccarlar tarafından elde edilen parçalar nispeten işçilik ucuz olduğu için  İsrail’de Ramat Gan ve Netanya’da kesilip parlatılıp ihraç ediliyor.

Ancak şimdi yeni bir trend söz konusu.  İsrail firmaları Belçika ve İsviçre kanalı ile BAE’de elmas  merkezleri kuruyor. İşçilik maliyetlerinin artması ile kesme ve parlatma işi yavaş yavaş İsrail’den işçiliğin ucuz olduğu başka ülkelere kayarken,  Dubai elmas ticaretinin önemli bir outleti oluyor.