New York’ta Sinagoga “Tüm Yahudileri Öldürün” yazıldı

Pittsburgh’ta ABD tarihine geçen antisemit saikli katliamın ardından iki sinagoga ve bir Yahudi evine daha nefret söylemi içerikli duvar yazıları yazıldı.

Dünya 0 yorum
2 Kasım 2018 Cuma

New York’un Brooklyn Heights ilçesindeki Union Temple sinagogunun iç merdivenlerine kimliği belirsiz kişiler tarafından Tüm Yahudileri Öldürün yazılırken, California’da bir sinagogun kapısına Tüm Yahudileri öldürün,  duvarına ise  Yahudiler hakkında küfürler yazıldı.  Las Vegas’ ta da  Yahudi asıllı bir kişinin evine gamalı haçlar çizildi.

New York sinagogunda bulunan nefret söylemi içeren yazı sonrası binada düzenlenmesi planlanan bazı faaliyetler iptal edildi.

Pittsburgh katliamı ABD’de antisemitizm tartışmasını tekrardan kamuoyunun gündemine taşırken, ABD’nin İsrail Büyükelçisi ve Başkan Donald Trump’ın eski Avukatı David Friedman, ABD Yahudilerine çağrıda bulunarak, Pittsburgh katliamını politik savaşa katmamaları gerektiğini belirtti.

İsrail’de Diaspora Müzesi Bet Hatefutsot’da, İftira ve İnkarla Mücadele Cemiyeti’nin Pittsburg kurbanları adına düzenlediği bir anmada söz alan Friedman şunları belirtti: “Bu trajedi politik görüşlerimiz yüzünden bizi bölmemeli, tam tersine birleştirmeli. Bunu yaparsak hem bu trajedinin kurbanlarına layık oluruz hem de katilin asıl amacını; ırkçılığı yenilgiye uğratmış oluruz. 

Friedman’ın kast ettiği Cumhuriyetçi Trump iktidarını destekleyen kişilerin bir anlamda sağcı bir politikaya da ABD’de geçit vermiş olmaları idi.

 

 

1 Yorum