ABD’de bir lise, bayramda izin isteyen öğrenciden Yahudi kanıtı istedi

ABD-Teksas’ta bir okulun yönetimi, öğrencinin Yom Kipur’da okula gelmeyişini kabul etmek için, velisinden Yahudi olduğuna dair belge istedi.

Dünya
22 Ekim 2018 Pazartesi

Öğrencinin velisi Lauren Gordon, CBS kanalına yaptığı açıklamada, “Bu talep, okul yönetiminin benim Yahudi olduğuma inanmadığını gösteriyor” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz  perşembe günü yaşanan olayda okul yönetimi Gordon ailesinden, üyesi  veya aktif olarak faal oldukları Yahudi kuruluşlarından belge istedi.

JTA’nın haberine göre, belge istenmesine tepki gösteren, olayı Facebook’a yansıtan  Gordon, daha sonra söz konusu durumlarda her okulun aynı tür belgeyi görmek istediğini öğrenince okul müdürlüğünden özür diledi. Ancak Gordon CBS’e bu tip belgelerin istenmesinin kaldırılması için resmi kanallardan girişimde bulunacağını da belirtti.

ABD’de ulus devlet olarak farklı dinlere mensup kişilerin herhangi bir resmi dini cemaat kaydı yok. Bir ABD vatandaşının herhangi bir dine ait olmasının resmi bir belgesi de söz konusu değil.

Ancak birçok eyalette, olayın yaşandığı Garland bölgesinde olduğu gibi öğrenciler ait oldukları inancın kutsal gün ve bayramlarında  izinli sayılıyor.