Nazilerin elinden nükleer tesisi alan Norveçli 99 yaşında hayata veda etti

2. Dünya Savaşı’nda neredeyse bir intihar komando operasyonu sayılan, amacı Nazilerin nükleer tesisini yok etmek olan operasyon ekibinin lideri Joachim Roenneberg, 99 yaşında hayata veda etti.

Dünya
22 Ekim 2018 Pazartesi

2. Dünya Savaşının en kızgın yıllarında 1943’te İngiliz özel kuvvetleri, Alman işgali altındaki Danimarka’da bulunan Nazilerin nükleer tesisini yok etme kararı aldı.

Norveç’teki Ağır Su tesisi Almanların atom bombası yapma hazırlığında olduğunu gösteriyordu. Danimarka  direniş ordusunun aktif bir savaşçısı olan 23 yaşındaki Roenneberg, müttefik kuvvetlerin nükleer tesise yapacağı saldırıyı yönetmekle görevlendirildi.

Roenneberg komutasındaki özel harekat birliği gece karanlığında karlı dağlara paraşütle inerek, tek bir el bile ateş etmeden tesise bombaları yerleştirir ve tesisi havaya uçurdu. Birçok filme konu alan özel operasyonun en dikkat çeken yönlerinden biri, ekibin tesise paraşütle atladıktan sonra kayakla gitmesi ve bombaların fitillerini kendi hayatlarını riske ederek kısa tutmaları idi. Daha sonra yine kayakları ile bölgeyi terk eden ekip yüzlerce kilometre  karda kayakla yol alarak komşu ülke ve tarafsız olan İsveç’e kaçtı. Operasyon tam bir askeri başarı oldu.