2000 yıllık “Jerusalem” yazıtı sergilendi

İsrail’de arkeologlar üstünde İbranice Jerusalem (Kudüs) yazılı 2000 yıllık bir sütun buldu.

Dünya
9 Ekim 2018 Salı

Arkeologlar, kireç taşından yapılma sütunun üstündeki Jerusalem ifadesinin şimdiye kadar buluna en eski yazıt olduğunu belirtti.

Salı günü ilk defa The Israel Museum in Jerusalem tarafından bir basın toplantısı ile halka tanıtılan yazıtın 10 ay önce Kudüs’te Uluslararası Konferans Merkezi binası yakınlarında bir kazıda bulunduğu belirtildi.

Yazıtın tam olarak tercümesi “Kudüslü Dudolos’un oğlu Hanania” şeklinde. Bulunan sütunun 2000 yıl evvel Kudüs yakınlarında kilden kap kacak yapılan bir kasabadaki bir eve ait olduğu düşünülüyor. Hanania da  arkeologlara göre, büyük ihtimalle bir sanatçı ya da bir sanatçının oğlu.

Bulunan tarihi sütun ve üstündeki İbranice Jerusalem yazısı arkeologlar için bir dönüm noktası. Şimdiye kadar bulunan tarihi 2000 yıllık eserlerde Yahudi kutsal kenti Yarushalem veya Shalem olarak geçerken bu sütunda ilk defa günümüzdeki İbranice adı ile ‘Yeruşalayim’ olarak geçiyor.

 

 

Not: Kudüs kenti İngilizce kaynaklarda Jerusalem olarak geçer. İbranicesi ise Yeruşalayim'dir. Dolayısı ile tarihi sütundaki İbranice karakterlerle yazan ifade Yeruşalayim'dir.