Arap Ülkeleri: “İsrail’le nasıl ilişki kurulur?”

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev Amerikalı bir hahama yaptığı açıklamada, bazı Arap ülkelerinin kendisinden İsrail ile ilişki kurmak için yardım istediğini belirtti.

Dünya
9 Ekim 2018 Salı

Suudi Arabistan, Afganistan ve Birleşik Arap Emirliklerinden yetkililerin Aliyev’den en çok öğrenmek istediklerinden biri de İsrail ile diyalog kurarken Müslüman kimliğinin nasıl dengeleneceği?

Söz konusu ülkeleri en çok endişelendiren konu, bir yanda İsrail’e destek vermeyi arzularken, diğer yanda  Müslüman - Arap dünyasında siyasi duruşunu da korumak.

Aliyev ile bir araya gelen Haham Marc Schneier’in Jerusalem Post gazetesine belirtiğine göre, Aliyev’in yukarıdaki sorulara cevabı şöyle: “İkisini de aynı anda yapmak mümkün. İsrail ile ilişki kurdunuz diye kimse sizi cezalandırmayacak.”

Haham Schneier’e göre Azerbaycan, 57 Müslüman ülke arasında İsrail ile en yoğun ilişkisi olan ülke. İran’ın kuzeyinde yer alan Azerbaycan, aynı zamanda İsrail için stratejik öneme sahip bir müttefik. Petrolünün yüzde 40’ını İsrail’e satan Azerbaycan, İsrail silah sanayinin de en büyük pazarı.