İsveç, Malmö’de Kaşer et krizi çözülüyor

İsveç’in Malmö şehrinde 20 Eylül itibarı ile mühürlenen kaşer et marketinin yeniden açılması için bürokratik işlemler devam ediyor.

Dünya
8 Ekim 2018 Pazartesi

İsveçli yetkililer JTA’ya yaptıkları açıklamada Yahudi cemaati ile işbirliği içinde olduklarını ve yakında yeniden kaşer et satışına başlanacağını bildirdi.

Kosher Delikatesser Malmö AB adlı kaşer et marketini denetleyen belediye, etlerin gerekli kontrol sisteminden geçmediğini öne sürerek mühürleme kararı almıştı.

Yetkililer yaptıkları incelemelerde donmuş olarak satılan etlerin ICA Kvantum Malmborgs Limhamn şirketinden alındığını, söz konusu şirketin gıda şirketi olarak İsveç’te kayıtlı olmadığını ortaya çıkardı.  Belediye basına yaptığı açıklamada kayıt dışı bir şirketin  resmi takibinin de zor olduğunu, AB yasaları gereği etlerin satışının askıya alındığını belirtti.   Belediye,  ayrıca  et satış yasağının tamamen bürokratik bir detaydan kaynaklandığını etlerin tamamen sağlıklı olduğunu ve depolarda satışı beklediğini belirtti.  Söz konusu Kvantum Malmborgs Limhamn şirketinin gerekli kayıt işlemlerini tamamlaması sonrası kaşer market yeniden açılacak.