Beraber Yaşamaya Kurşun

Batı Şeria’da Yahudiler ile Filistinlilerin beraber çalıştığı bir fabrikada Filistinli terörist çalışanların üzerine M16 tüfeği ile ateş açtı.

Dünya
8 Ekim 2018 Pazartesi

Saldırıda iki kişi hayatını kaybederken, iki kişi de biri ağır olmak üzere yaralandı.  Saldırıda 28 yaşındaki Kim Levengrond Yehezkel ve 35 yaşındaki Ziv Hagbi hayatını kaybetti.   

İsrailli yetkililer, her ne kadar teröristin  işteki mutsuzluğu dolayısı ile saldırıyı planlamış olduğu bilinse de nefret saikinin de büyük etken olduğunu belirtti. Dolayısı ile saldırı terör olayı olarak değerlendirildi.

Fabrikanın bir işçisi olduğu belirtilen ancak 8 aydır çalışan Aşraf Valid Süleyman’ın nispeten büyük boyutta olan M 16 saldırı tüfeğini nasıl fabrikaya soktuğu bilinmiyor. Saldırıdan sonra kaçan saldırgan için İsrail ve Batı Şeria’da insan avı başlatıldı. İsrail ordusu saldırganın bulunduğu yer hakkında tüm istihbarata sahip olduğunu belirtirken, Filistin makamları Süleyman’ın Filistin polisine teslim olmak istediğin belirtti.   

Saldırının özellikle Filistinli ve Yahudi işçilerin ortak çalışarak diyalog kurması amaç edinilen bir bölgede gerçekleşmesi, İsrailli işçiler arasında bir kez daha infial yarattı.

Ancak İsrail Ordu Sözcüsü olaydan sonra basına yaptığı açıklamada, beraber çalışma programlarının devam edeceğini, ordunun tüm gücüyle can güvenliğini sağlamaya devam edeceğini belirtti.