Parasızlıktan kazandığı Nobel ödülünü satan fizikçi hayata veda etti

Yahudi asıllı Amerikalı Fizikçi Leon Lederman parasızlık yüzünden sağlık masraflarını karşılayabilmek için kazandığı Nobel ödülünü satması ile biliniyordu.

Dünya
5 Ekim 2018 Cuma

Parçacık fiziğine yaptığı katkılardan dolayı 1988 yılında Nobel Ödülü kazanan Fizikçi Lederman,  Rexburg Idaho’da kaldığı yaşlılar evinde çarşamba günü 96 yaşında hata veda etti.  Lederman 1966 yılında da zamanın ABD Başkanı Lyndon B. Johnson tarafından diğer iki fizikçi ile birlikte  Ulusal Bilim Madalyası ile ödüllendirilmişti. 

1966’da ödülün verilme sebebi, Lederman’ın diğer iki Yahudi Fizikçi Melvin Schwartz ve Jack Steinberger ile birlikte maddenin atoma altı Hayalet Partiküllerini keşfetmesi idi.

Lederman Higgs Boson olarak bilinen atom altı parçacığına Tanrı parçacığı ismini veren Fizikçi idi.  Rus kökenli Yahudi göçmen bir aileden gelen Lederman 2. Dünya Savaşında üç sene ABD ordusunda Nazilere karşı savaşmıştı.  

Columbia Üniversitesinin profesörü 2015 yılında parasızlıktan sağlık giderleri için 765 bin dolara Nobel ödülünü satmıştı.