İsrail-Filistin çatışması Fauda’yı yıldız yaptı

Konusu Ortadoğu’da geçen ve İsrail istihbaratının Filistinli intihar komandolarını belirlemek için Filistin bölgelerinde halkın arasına nasıl karışarak bilgi topladığını anlatan Fauda TV dizisi son günlerde izlenme rekorları kırıyor.

Dünya
22 Mayıs 2018 Salı

Diziyi internet ortamında yayınlayan Netflix prensip olarak istatistik yayınlamıyor, ancak  basına yaptığı açıklamada, dizinin 190 ülkede izlendiğini ve fenomen olduğunu belirtti.

Fauda’nın 2. sezon bölümleri 24 Mayıs’tan itibaren yayınlanacak. Fauda klasik bir aksiyon dizisinde olduğu gibi sadece çatışma ve takip sahneleri içermiyor. Dizi hem Filistin tarafının hem de İsraillilerin kişisel dramlarını ortaya koyarken, Batı Şeria’daki siyasi gerginliği, İsrail askeri varlığının ortalama bir Filistin vatandaşında yarattığı psikolojiyi de sinema sanatı ile tasvir ediyor.

Dolayısı ile dizi İsrail ve Batı’da olduğu kadar, Filistin bölgeleri ve Arap ülkelerinde de ilgiyle izleniyor.

Dizinin yaratıcılarından olan ve başrolü oynayan Lior Raz, Türkiye’de dizinin bir hayranından aldığı mesajdaki şu cümlelere dikkat çekiyor: “İsrail askerlerinden nefret ediyordum, ancak şimdi anlıyorum ki sorun son derece karmaşık.”

Raz, birçok İsraillinin de dizi sayesinde Filistin tarafını daha iyi anladığını belirtiyor.