Yunanlı yazar kötüleri iyi, iyileri kötü yaptı

İngiliz dergisinde köşe yazısı yayınlanan Yunanlı yazar Taki Theodoracopulos 2. Dünya Savaşı’nda Avrupa’yı Nazilerden kurtarmak için yapılan Normandiya çıkartmasında, Nazileri; iyi, müttefik kuvvetleri; kötü adamlar olarak niteledi.

Dünya
18 Mayıs 2018 Cuma

Londra’da yaşayan, aşırı sağcı ve geçmişteki antisemit söylemi ile bilinen Theodoracopulos, yazısında okuyucularından Alman askerlerine hak vermelerini, onlara acımalarını istedi. Theodoracopulos’a göre, Nazi işgali altındaki Fransa’nın Normandiya kıyılarını savunan 76 bin Wehrmacht, ( Birleşik Nazi Ordusu) karşılarındaki 150 bin kişilik müttefik orduna karşı çok zayıf ve kırılgan durumda idi. Sahili savunan Alman ordusu son derece acemi ve eğitimsiz  askerlerden oluşuyordu. Dolayısı ile çıkartmayı yapan müttefik ordusunun hayatta kalma şansı, savunmayı yapan Almanlara karşı çok daha yüksekti.

Yazar  The Spectator dergisinde yazdığı makalesinde okuyucularına Hollywood filmlerinde resmedilen  hikayeye inanmamalarını, aslında Normandiya savaşında Nazilerin kahraman olduğunu yazdı. Son derece sağcı olan Theodoracopulos, 1998 yılında da, Yahudilerin Holokost’u kendilerini acındırmak için kullandıklarını, Almanları devamlı suçlayarak daha fazla para kazandıklarını iddia etmişti. 

Ancak Theodoracopulos tepkiler üzerine başta,  “Nazilere Övgü: D-Day’in Gerçek Kahramanları Alman Askerleri” olan yazısının başlığını daha sonra, “D-Day’in Gerçek Hikayesi Hollywood’a İnanmayın” olarak değiştirdi.   

Tarihin en büyük çıkartması 6 Haziran 1944 yılında İngiliz ve ABD ordularının liderliğinde müttefik kuvvetler tarafından yapıldı. Dünyanın en büyük hava ve kara harekatında müttefikler, 4,414’ü teyit edilmiş ölü 10 binden fazla kayıp verirken, Almanların  kaybı 4 bin ile 9 bin arası olarak kayıtlara geçmişti.