‘Oyuncak değiliz’ diyen Barzilai Eurovision gururu yaşattı

Tavuk dansı ve çıkardığı tavuk sesleri çokça tartışılan Netta Barzilai rakiplerini halk oylaması sayesinde geride bırakarak gelecek sene Eurovision yarışmasının Kudüs’te yapılmasını sağladı.

Selin SEVİNDİREN Kültür
16 Mayıs 2018 Çarşamba

İsrail, Lizbon’da yapılan 63. Eurovision Şarkı Yarışmasında başa baş yarıştığı Kıbrıs ve Avusturya’yı halk oylamasıyla yenerek birinci oldu. “Salak adam, ben senin oyuncağın değilim” sözlerine sahip ‘Oyuncak’ parçası farklılıklara tahammülü olmayan, kadınların başarılarını çekemeyen, korkak tavuklar gibi bağıran zorbalara ve kincilere karşı #metoo hareketinin bir devamı niteliğinde. Zorbalara kendi dilleriyle cevap vermek isteyen Netta bu sebeple performansına tavuk sesleri ve tavuk dansı eklediğini söylüyor. Tel Aviv’de, Berklee College of Music ile ortak akademik program yürüten Rimon Üniversitesinden başarıyla mezun olan Netta ağzıyla çıkardığı perküsyon sesleri (beatbox) ve kullandığı elektronik cihaz ‘looper’ ile tek kişilik bir orkestraydı.

Giydiği kimonosuyla Asya kültürüne bir gönderme de yapan 25 yaşındaki sanatçı, iki yandan yaptığı topuzuyla da çok konuşuldu. 

‘Büyük ve komik bir pop yıldızı’

Yarışmadan sonra açıklamalarda bulunan beatbox ustası Netta çocukluğunda zorbalığa maruz kaldığını, bu yüzden bu yeteneği geliştirmek zorunda kaldığını söyledi. Kilosundan dolayı Adele veya Aretha Franklin gibi sesiyle ön planda olup, siyahlarla kendini örtmesi beklenen Netta büyük ve komik bir pop yıldızı olarak İsrail

seyircisini şaşırttığını söyledi. Netta mutluluğunu şu sözlerle ifade etti: “Çok mutluyum, aramızdaki farklılıkları kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Farklılıkları kutladığınız için teşekkür ederim. Bir dahaki sefere Kudüs’te.”

Şarkının sözlerinde ‘Harika Kadın’a da gönderme yapan Netta, Gal Gadot’un tam desteğine sahipti. İsrail Başbakanı Netanyahu da Netta’yı bizzat arayarak tebrik etti.

Netta, İsrail televizyonunda yayınlanan ‘HaKochav HaBa- Bir Yıldız Doğuyor’ yarışmasının beşinci sezonunun şampiyonu olmuştu. İsrail altı yıldır Eurovision’a bu yarışmanın finalistini gönderiyor.