Cannes Festivalinde bir ilk

71. yaşını kutlayan Cannes Film Festivali, tarihinde bir ilki yaşadı. Yarışmanın en prestijli gecesi olan, ödüllerin dağıtıldığı Kapanış Galası için seçilen bir film için, eski yapımcısının mahkemeye başvurmasıyla, gösterimi durdurulması konusunda festival yönetimine dava açıldı.

Viktor APALAÇİ Sanat
10 Mayıs 2018 Perşembe

Terry Gilliam’ın yapım sürecinde sayısız sorun yaşayan ve sette yaşanan sorunlar nedeniyle 20 yıl süren filmi ‘The Man Who Killed Don Quixote’nin Portekizli ilk yapımcısı Paolo Branco’nun, yönetmenle olan ihtilafı tüm Avrupa ülkelerinin mahkemelerine düştü.

‘Lanetlenmiş proje’ olarak adlandırılan film, bir İspanyol yapım şirketinin araya girmesiyle tamamlandı. 71. Cannes Film Festivali seçici kurulu filmi Kapanış Galasında gösterilmesi için davet etti.

Yürütmeyi durdurma kararı alınması talebi üzerine festival yönetimi, açıklamasında risklerin farkında olduklarını ve konuyla ilgili yönetmenin yanında durduklarını ifade etti. Ayrıca açıklamada Branco sert bir dille eleştirildi.

Festival, filmin seçildiği sırada gösterimle ilgili bir engel bulunmadığını da vurguladı.

Festival Direktörü Thierry Frémaux dün Kapanış Galası için programa konulan Terry Gilliam’ın DON KİŞOTU ÖLDÜREN ADAM filminin gösterilmesi için mahkemenin onay verdiğini ilan etti. Ciddi bir rahatsızlık geçiren yönetmen Gilliam’ın filmini takdim etmek üzere Cannes’a gitmesine doktorları müsaade etti.