Nuri B. Ceylan’ın filmi Cannes´da son gün gösterilecek

Nuri Bilge Ceylan’ın 71. Cannes Film Festivali’nde yarışan ‘Ahlat Ağacı’ adlı filminin gösterim tarihi 18 Mayıs. Programın bu son gösterim filminden bir gün sonra 19 Mayıs’ta ödül kazanan filmler açıklanacak.

Viktor APALAÇİ Sanat
8 Mayıs 2018 Salı

Nuri B. Ceylan yedi yıl önce Cannes’da aynı akıbeti ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filmiyle yaşamıştı. Festivalin son gününde gösterilen filmlere Cannes’da talihsiz gözüyle bakılır. Sebebine gelince: Uluslararası basının eleştiri yazılarının ve filmlere verilen notların tablosunun bulunduğu Screen International ve Film Français dergileri festivalin son günü yayınlanmazlar. Zira bedava dağıtılan bu dergilerin son gün ilan alma imkânları olmadığı için basılmazlar.

Bugün gibi hatırlıyorum, 2011’de, ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filminin senaryo yazarlarından (filmde de önemli bir rolü olan) Ercan Kesal ile sohbet ederken, bizim filmimizin bu iki dergide yer almamalarının talihsizliğinden yakınmıştım.

Ercan Kesal, kendinden emin bir halde; “Hiç endişen olmasın. Ödül listesinde muhakkak yer alacağız,” demişti. Nitekim Jüri Başkanı Robert de Niro ödülleri açıklarken, Nuri Bilge Ceylan’ın filminin Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldüğünü ilan etmişti. Bu festivalin ikincilik ödülüydü.

Durgun temposu ve süresinin uzunluğu (2 saat 43 dakika) ile eleştirilen film, Ceylan’a Cannes’daki altıncı ödülünü getirmişti.

2003’te ‘Uzak’ ile Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Ceylan, iki oyuncusu Mehmet Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir’i, En İyi Erkek Oyuncu ödülleri sahibi yapmıştı.

Üç yıl sonra ‘İklimler’, Uluslararası Sinema Yazarları Birliği’nin (FIPRESCI) En İyi Film Ödülü’nü kazanmıştı. 2008’de ‘Üç Maymun’, Nuri Bilge Ceylan’ı yarışmanın En İyi Yönetmeni yapmıştı.

Sıra Altın Palmiye’de idi. O da 2014’te geldi. ‘Kış Uykusu’, Ceylan’ı bu ödülü kazanan ikinci Türk yönetmen yapmıştı. Yılmaz Güney ‘Yol’ ile 1982’de Altın Palmiye sahibi olmuştu.

Nuri Bilge Ceylan ‘Ahlat Ağacı’ ile büyük ödülü kazanırsa ‘Çifte Altın Palmiye’li Yönetmenler Kulübü’nün dokuzuncu üyesi olacak.