Hamas’tan İsrail’e uzun vadeli ateşkes teklifi

Haaretz gazetesinde çıkan bir habere göre, Gazze’deki Hamas yönetimi İsrail’e resmi olmayan kanallardan ulaşarak uzun vadeli bir ateşkes için anlaşma önerdi.

Dünya
8 Mayıs 2018 Salı

Anlaşmanın detayları tam olarak bilinmemekle birlikte, prensip olarak ambargonun temel yatırım hammaddeleri için  hafifletilmesi karşılığı uzun vadeli bir ateşkes olduğu bildirildi.  Pazartesi günü yayınlanan habere göre, Hamas ayrıca İsrail’e esirlerin değişimi için de teklif yaptı.  Gazete, İsrailli yetkililerin daha teklife cevap vermediğini bildiriyor. Gazze’ye uygulanan ambargonun yarattığı ekonomik stresin, Hamas yönetiminin görüşmelere olan isteğini arttırdığı belirtildi.

Buna ek olarak Hamas’ın ateşkes teklifinin arkasında bir sebep daha var, Gazze’deki radikal Hamas ile Batı Şeria’daki Filistin  Yönetimi ile arasında da  soğuk rüzgarlar esiyor.

Anlaşmak için bir araya gelen iki Filistinli tarafın arası, geçtiğimiz mart ayında Filistin Yönetimi Başbakanı Rami Hamdallah’a, Gazze ziyareti sırasında  düzenlenen suikast girişimi ile yine açılmıştı.