Natalie Portman neden İsrail ödülünü reddettiğini açıkladı: Sebep Netanyahu

Kudüs doğumlu Hollywood’un ünlü yönetmen ve aktristi Natalie Portman bu sene İsrail’in Nobel’i sayılan Genesis Ödülünü almak için İsrail’e gelmeyi reddetmişti.

Dünya
24 Nisan 2018 Salı

Portman başlangıçta neden gelmediğini sadece İsrail-Gazze sınırında yaşananlardan dolayı duyduğu huzursuzluk ile açıklamıştı.

Portman’ın ödül törenine katılmayacağını açıklamasından sonra, İsrail basınında kendisi hakkında Filistin destekçisi BDS örgütünün etkisi altında kaldığı yönünde dedikodular çıkınca, ünlü yıldız durumu daha net bir şekilde açıkladı: Sebep İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu.

Ödül töreninde Netanyahu’nun da olacağını ve bir konuşma yapacağını belirten Portman, açıklamasında şunları belirtti:

“Ödül törenine katılmayacağım çünkü, kamuoyuna  Başbakan Binyamin Netanyahu’yu onaylayan bir imaj vermek istemiyorum. Aynı şekilde BDS örgütünü de desteklemediğimi de belirtmek isterim. İsrail’deki ve dünyadaki  binlerce kişi gibi İsrail yönetimini eleştirme hakkına sahibim. Bu tüm İsrail ulusunu boykot ediyorum demek değildir.”

İsrail’i ve Yahudiliği çok sevdiğini belirten ünlü yıldız mesajında, bugün Gazze-İsrail sınırında yaşananların Yahudi değerleri ile uyuşmadığının da altını çizdi.