Varşova Gettosu İsyanının 75. yılı anılıyor

Polonya’da bir avuç Yahudi isyancının Varşova Gettosunda kendinden çok daha güçlü Nazi ordusuna karşı yaptığı isyan hareketinin 75. yılı anılıyor.

Dünya
19 Nisan 2018 Perşembe

Varşova’da meydanlara yakalarına iğneledikleri kağıttan nergis çiçekleri ile çıkan Polonya halkı, çalan sirenler  ve kilise çanları eşliğinde isyanda öldürülen yaklaşık 7000 kahramanı anıyor.  Polonya’da Varşova İsyanı anma törenlerinde öldürülen Yahudi savaşçıları  nergis çiçeği ile anmak bir gelenek haline geldi.  Gün boyunca politikacılar, TV’de haber sunan spikerler ve yüzlerce  vatandaş yakalarına nergis çiçeği takıyor.  Cumhurbaşkanı  Andrzei Duda,  Nazilere karşı isyan etmek için 1943’te silaha sarılan kahramanları anmak için yapılacak   resmi devlet törenine liderlik edecek.  1939’da 2. Dünya Savaşı Almanların Polonya’yı işgali ile başlamış, Polonya hükümeti hiçbir direniş göstermeden teslim olmak zorunda kalmıştı.

Varşova Gettosu İsyanı çok kanlı bir şekilde bastırılmasına rağmen Nazilere asla teslim olmamış Polonya yeraltı direniş ordusu için bir sembol olmuştu.