İsrail Hamas’ın ‘kullanıma hazır’ terör tünelini yok etti

İsrail ordusu Gazze’den güney İsrail’e kadar uzanan bir Hamas terör tünelini tahrip etti.

Dünya
19 Nisan 2018 Perşembe

İsrail ordusu IDF (İsrail Savunma Gücü) sözcüsü, 2014 Gazze Savaşı’ndan sonra Hamas tarafından inşa edilen tünelin “kullanıma hazır” olduğunu belirtti. IDF’e göre, tahrip edilen tünel Gazze altındaki tüneller ağına bağlıydı. Tünelin çıkışı güney İsrail’de, Nahal Oz’da bulunan kibbutza kadar uzanıyordu.

IDF, terör tünelinin rotasını, inşaatın erken aşamalarında tespit ettiklerini ve izlemeye aldıklarını söyledi. Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Ronen Manelis yaptığı açıklamada, son üç haftadır, cuma günleri Gazze sınırında gerçekleşen gösterilerin sınıra yakın olan tünel çalışmalarını örtbas etmek amaçlı yapılmış olabileceğini söyledi.

Haaretz’in bildirdiğine göre, İsrail ordusu tünelin içine, kullanılmasını ve yeniden yapılanmasını engelleyecek materyaller pompaladı.  IDF tüneli “uzun ve yüksek kalitede” olarak tanımlandı. Tünel İsrail’in 65 metre içine kadar uzanıyordu.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman attığı bir tweet’te “Haftayı, etkileyici bir istihbarat ve operasyon başarısı sonucu bugüne kadarki en uzun ve en derin olan bir başka tünelin tahrip edilmesi başarısı ile açtık” yorumunu paylaştı. Ayrıca “Kazılara milyonlarca dolar yatırım yapılmış. Halkın dramını hafifletmek adına çok daha iyi hizmetler için kullanılabilecek olan bu para, şimdi çöpe gitti. Gazze halkı, Hamas hiçbir yere varamayacak tüneller için paranızı çöpe atıyor” dedi.

Tünel, son birkaç içinde Gazze’den İsrail’e uzanan, keşfedilmiş sekizinci terör tüneli ve Kuzey Gazze’de keşfedilen ilk tünel. Tünellerin üçü Gazze topraklarında ve beşi İsrail’de yok edildi.