İran ile İsrail arasında savaş rüzgarları

19 Nisan’da İbrani tarihine göre 70. kuruluş yılını kutlayacak İsrail bir taraftan törenlere hazırlanırken, ordu istihbaratı, ülkenin kuzeyinde, Suriye’de konuşlanmış İran Devrim Muhafızlarının hava üslerindeki her hareketi takip ediyor.

Dünya
17 Nisan 2018 Salı

Geçtiğimiz hafta Suriye’de bulunan ve İran’a ait T24 drone üssü vurulmuş ve 14 önemli İranlı subay saldırıda ölmüştü.  İsrail tarihinde ilk defa geçenlerde yaptığı bir açıklama ile  söz konusu saldırının  sorumluluğunu kabul etti.  İsrail istihbaratının edindiği bilgiye göre, İran bir misillemeye hazırlanıyor. Ancak bu misilleme daha evvel olduğu gibi İran’ın desteklediği Hizbullah gibi bir  örgütün milisleri tarafından değil bizzat Devrim Muhafızları tarafından yapılacak.  Saldırının İsrail’e kısa menzilli roket atılması veya ağır silahlarla donatılmış drone’larla yapılması olası.  Şimdi İsrail ordusu tüm istihbarat kaynakları ile bu saldırıya karşı olağanüstü tedbirler almakla meşgul.

İsmi saklı bir subay İsrail basınına şu açıklamayı yaptı: “İsrail ordusu vatandaşların 70. kuruluş yıldönümünü barış içinde kutlamaları için her  türlü senaryoya tüm gücü ile hazırlanmaktadır.”

İsrail istihbaratına göre, İran Devrim Muhafızları ve ona bağlı hava gücü,  Suriye’nin beş farklı noktasında üslenmiş durumda.