Hollanda’da sinagogu lokanta yapmak istiyorlar

Hollanda’nın Deventer kentinde bir yüklenicinin satın aldığı tarihi sinagog binasını lokantaya çevirmek istemesi Yahudi toplumu tarafından tepki ile karşılandı.

Dünya 0 yorum
17 Nisan 2018 Salı

Hollanda’nın De Stentor gazetesinin haberine göre, Gol Sokağındaki tarihi sinagog 1811 yılında zamanın mimari tarzı neo-Moorish etkisi ile inşa edildi.

Deventer’deki Bet Şoşanna Yahudi Toplumu Başkanı Tom Furstenberg bir düzine cemaat üyesine gazeteyi aratarak, olayı protesto etti. Gazeteyi  arayan Yahudiler Belediye’nin böyle bir planı onaylaması durumunda bir skandala imza atmış olacağını  belirtti.

Müteahhit Ayhan Şahin halihazırda lokantaya dönüştürmek istediği Sinagogun yeni inşaat planlarını belediyeye sunmuş durumda. Cemaat Başkanı Furstenberg planın onaylanması durumunda Deventer’deki Yahudi kültür ve hayatının sonu olacağını belirtiyor.  Furstenberg ayrıca Türk müteahhidin halihazırdaki satış anlaşmalarına uymadığını, satış anlaşmasına göre, Yahudi cemaatinin Sinagog el değiştirse bile binada  dua edebileceğini  iddia etti. Hollanda kanunlarına göre, kar amacı gütmeyen kurumlar ve bazen belediyeler cemaati azalmış ya da kaybolmuş sinagogları satın alıp müzelere çevirebiliyor.

Furstenberg daha evvel basına yaptığı açıklamada, satışın yukarıdaki şekilde sonuçlanacağını umduklarını belirtmişti. 1940’ta Nazilerin Hollanda’yı işgali sonrası, faşist Ulusal Hollanda Partisi üyeleri sinagogu ele geçirmiş ve içindeki her şeyi kırmış, polis olayları seyretmekle kalmıştı. 1943’te  ise Deventer’de neredeyse hiçbir Yahudi kalmamış hepsi kamplarda öldürülmüştü. Sinagogun içi savaştan sonra restore edilerek tekrardan ibadete açılmıştı. 

Öte yandan Türk Müteahhit Ayhan Şahin basına yaptığı açıklamada, Yahudi cemaatinin sinagogdan mahrum kalmasından dolayı üzgün olduğunu belirtmekle birlikte, kendisinin ve şirketinin dini bir yardım kuruluşu da olmadığını belirtti. Şahin ayrıca, eğer Yahudi cemaati Sinagog binası için piyasa fiyatı üzerinden tam kirayı ödeyecek ise binayı kiralamaya karşı olmadığını da belirtti.

 

  

 

 

 

1 Yorum