Suriye üslerine yine roket atıldı

Suriye Devlet TV’sine göre, salı sabahı erken saatlerde Humus’taki bir askeri üsse ve Şam yakınlarındaki bir tesise altı füze atıldı. Atılan tüm füzeler Suriye savunma sistemi tarafından havada karşılanarak engellendi.

Dünya
17 Nisan 2018 Salı

Ancak bu sefer Suriye Devlet TV’si saldırının ne ABD’den ne de İsrail’den geldiği konusunda herhangi bir yorum yapmadı. Suriye medyasına göre füze saldırısı İsyancılar tarafından yapıldı. Ancak yerel yayın kuruluşları İsyancıların arkasında üçüncü bir devletin olabileceğini belirtiyor.

Öte yandan İsrail basınının adı saklı istihbarat subaylarından öğrendiğine göre, ABD önderliğinde yapılan saldırı Esad’ın tüm kimyasal silahlarını yok etmeyi başaramadı.

Yetkililer şunları belirtti: “Eğer Başkan Trump, Esad’a  kimyasal silah kullanırsa nasıl bir güçle karşı karşıya olduğunu  göstermek istedi ise bu görev başarı ile tamamlanmıştır. Ancak görevin başka bir amacı daha vardı, tüm kimyasal stokları yok etmek ve bir daha kullanılmaması için gereken caydırıcılığı sağlamak. Bunun başarıldığından şüphem var.”

Mossad’dan gelen bilgilere göre, Esad 2013 yılında kimyasal silahların imha edilmesi anlaşmasında, stokların yüzde 5-10’nunu gizledi ve halen bir yerlerde saklıyor. Başkan Trump’ın saldırı öncesi açıklamalarından sonra rejim kimyasal silahlarının bir bölümünü yine ulaşılması zor bir yere saklamış olabilir. Buna ek olarak Esad şimdiye kadar Sarin ve Hardal gazı saldırıları ve anlaşmada eksik bırakılan klor gazı saldırıları yaptı. Ancak şimdiye kadar kimyasal silahların en ölümcülü olan VX gazını kullanmadı. İsrail istihbaratına göre Esad bu en güçlü kimyasal silahı son çare olarak bir yerlerde saklıyor.