Ünlü ‘Guguk Kuşu’ filminin yönetmeni Milos Forman 86 yaşında hayata veda etti

Oscar Ödüllü filmler, ‘Guguk Kuşu’ ve ‘Amadeus’un yönetmeni Milos Forman 86 yaşında yaşadığı Connecticut’ta hayata veda etti.

Sanat
16 Nisan 2018 Pazartesi

Çek Cumhuriyetinde doğan Forman’ın anne ve babası Naziler tarafından Holokost’ta katledilmişlerdi. Protestan olan ailesi savaş sırasında Nazilere karşı direniş örgütlerinde çalışmışlardı.

 Milos, gerçek babasının annesi ile ilişki yaşamış bir Yahudi olduğunu öğrenmiş, yıllar  sonra, babasını Peru’da bulmuştu.  Forman eski Çekoslovakya’nın başkenti  Prag’da  film okuluna gitmiş, ancak SSCB ordusunun, tarihe  Prag Baharı olarak geçen,  ülkeye müdahalesi  sonucunda 60’larda ABD’ye sığınmıştı.

1977 yılında ABD vatandaşı olan Forman hatıralarında ‘Guguk Kuşu’nun yönetmenliğine  nasıl seçildiğini anlatıyor. Filmin yapımcıları Michael Douglas ve Saul Zaentz kendisini en ucuz teklifi verdiği için seçmişti.  ‘Guguk Kuşu’, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Film, En İyi Senaryo Adaptasyonu dallarında Oscar almıştı.  ‘Amadeus’ filmi ise içlerinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen olmak üzere sekiz  Oscar almıştı.

Forman’ın diğer ünlü filmleri arasında ise, ‘Saç’ (Hair) ve ‘Ay’daki Adam’  (Man On The Moon) yer alıyor.