ABD liderliğindeki askeri operasyonun bilinmeyenleri

Suriye’nin kimyasal silah üretim ve depo tesislerine yapılan saldırıda şimdiye kadar çok az kişi tarafından bilinen çok yeni savaş taktikleri kullanıldı.

Dünya
16 Nisan 2018 Pazartesi

Bu taktiklerin sonucu olarak Pentagon’un iddiasına göre koalisyonun füzeleri hedeflerini yerle bir ettikten sonra ancak Rus yapısı Suriye hava savunma sistemi aktive olabildi.

Kullanılan ancak detayları gizli olan silahlar arasında, radyo frekans enerjisi kullanarak hava savunma sistemlerinin radarlarını kör eden manyetik yanıltıcılar, şimdiye kadar hiç kullanılmamış radara görünmeyen tomahawk  füzeleri bulunuyordu. İngiliz, ABD ve Fransız kuvvetleri buna ek olarak Suriye’deki birbirine yakın üç hedefe  birbirinden millerce uzak beş farklı noktadan, 105 füze ile ateş açtı.

Saldırıdan sonra Rus askeri komutası ateşlenen 105 füzeden 71’inin Rus yapısı Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğünü iddia etti.  Ancak bu iddia Pentagon tarafından saçma bulundu. Basın brifinginde konuşan Orgeneral Kenneth McKenzie, “Hiçbir Suriye savunma füzesi bizim fırlattığımız füzelere  bir şey yapamadı” sözleri ile Rus açıklamasının yalanladı.

McKenzie ayrıca şunları belirtti: “Bırakın bizim füzeleri havada karşılayıp imha etmeyi, Suriye hava savunma bataryaları saldırı bittikten sonra havaya ateş etmeye devam etti, bunun sonucu olarak 40’tan fazla hava savunma füzesi sivil yerleşimlerin üzerine düşerek infilak etmiş olabilir.”

Saldırıda havadan atılan 19 Jassm füzesi de kullanıldı. Katar’dan havalanan  iki Amerikan B1B bombardıman uçağından bırakılan füzeler saate 500 km’yi aşan süratleri ve yeryüzüne çok yakın uçmaları sebebi ile radar görüşünün dışında kalıyor. Ayrıca söz konusu füzeler düşman hava sahasına girmeden uçaklardan

atıldığından bombardıman uçağının vurulmasını da imkansız hale getiriyor.

Tüm  bunlara ek olarak bombardıman uçaklarına eşlik eden diğer bir uçak düşman bölgesinde büyük bir radyo frekans kirliliği yaratarak Suriye hava savunma sisteminin radarlarını kör etti.

Koalisyon güçleri ayrı bir strateji olarak Suriye savunma sisteminin radarlarının dikkatini Doğu Akdeniz’den yapılan bir saldırıya çekerken, gerçek vurucu saldırı 60 füze ile  Kızıldeniz ve Arap Körfezinden ateş açan üç Amerikan destroyeri ile yapıldı.

Batı ülkelerinin, Rusya destekli Suriye Esad rejimine şimdiye kadar  yaptığı en büyük müdahale olan operasyon sonrası yapılan tüm açıklamalarda, saldırının sadece kimyasal silahlara karşı yapıldığı, iç savaşa bir müdahale olmadığı belirtildi.