Mısır ve Suudi Arabistan’dan Hamas’a:
 "Yürüyüşleri durdur”

Bir Mısır kaynağına göre, Suudi Arabistan ve Mısır, Hamas’ı, her sene gerçekleşen ‘Dönüş için Büyük Yürüyüş’ protestosunu durdurmaya çağırdı.

Dünya
11 Nisan 2018 Çarşamba

Mısırlı bir dışişleri bakanlığı görevlisinin, protestoların bitmesi karşılığında, Mısır’ın kontrol ettiği Rafah Sınır Kapısının düzenli açılacağı konusunda güvence verdiği basında yer aldı. Kaynağa göre bu talimat Suudiler’den geldi.

Kaynak, “kuşatma altındaki Gazzelilerin kızgınlığı patlama noktasına gelmek üzere... Bu yüzden Filistinliler yakında Mısır’a da kızmaya başlayabilirler” dedi.  Ayrıca Suudi Arabistan ve Mısır’ın, Gazze’deki durumu sakinleştirmek için Hamas liderleriyle iletişimi açtıklarını belirtti.

Londra’da yayınlanan Al Hayat gazetesine göre bir Mısır heyeti Hamas ile görüşmek için Gazze’ye gönderildi. Başka bir kaynak ise Mısır istihbaratının başı olan General Abbas Kamel’in, bir grup görevliyi ‘patlamaya hazır durumu sakinleştirmek’ adına Gazze’ye göndermek için görevlendirdiğini belirtti.

Hamas ile iletişimde olan Mısır ve Suudi Arabistan’ın, ayrıca Filistin ve İsrail arasında çıkabilecek daha büyük bir ihtilafı önlemeyi de hedefledikleri söyleniyor.