Abbas´tan Hamas´a uyarı

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, pazar günü yaptığı açıklamada, Hamas’ın kıyı şeridinin kontrolünü tam anlamıyla Filistin Yönetimine bırakmaması halinde, artık Gazze Şeridinde meydana gelenlerden sorumlu olmayacağını belirtti.

Dünya
11 Nisan 2018 Çarşamba

Abbas, Ramallah’taki El Fetih liderlerine yaptığı açıklamada, bu konuyu Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamel’e geçen hafta yaptıkları toplantıda ilettiğini dile getirdi. Mısırlı yetkili, Ramallah’da El Fetih Partisi ile Hamas arasındaki ‘uzlaşma’ anlaşmasını görüşmek üzere Abbas ile üst düzey yetkililerden oluşan bir heyete başkanlık etti.

Abbas, Hamas’ın Gazze’nin tüm sorumluluğunu Filistin Yönetimine devretmesi yönündeki talebinin Mısır’dan yanıt beklediğini belirtti. Abbas, Mısırlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde, Hamas’ın Gazze’nin tüm güvenlik sorumluluklarını Filistin Yönetimine devretmesi gerektiğini açık ve net bir şekilde belirttiğini söyledi. Abbas, eğer Hamas bu taleplere uymazsa, “Orada olanlardan sorumlu olmayacağız” dedi. Mısır’dan cevap beklediğini ve gelecek yanıta göre harekete geçeceğini bildirdi.

Abbas, ne tür bir eylem yapmayı planladığını açıklamadı. Ancak geçen ay Başbakan Rami Hamdallah’ın Gazze Şeridi’ndeki yaşamına yönelik suikast girişiminin ardından Hamas’ı “yasal, mali ve ulusal” tedbirlerle tehdit etmişti.

Abbas, geçen yıl Hamas’ın hükümetini ve yönetim komitesini ortadan kaldırmak için Gazze’ye pek çok yaptırım uyguladı.