Tel Aviv’de Gazzeliler için dayanışma yürüyüşü

Gazze sınırında meydana gelen ve 17 Filistinlinin öldüğü olayların ardından Tel Aviv’de yaklaşık 250 kişi Gazze ile dayanışma amaçlı protesto yürüyüşü yaptı.

Dünya
4 Nisan 2018 Çarşamba

Protesto, “Umut yarat, bir sonraki savaşı durdur” adı altında gerçekleştirildi. Katılımcılar “İşgale hayır” ve “Gazze’de ve Sderot’ta küçük kızlar hayatta kalmak istiyor” şeklinde sloganlar attı.

İnsan Hakları Avukatı Michael Sfard, protesto sırasında basına şöyle konuştu:  “Gazze son on yıldır kuşatma ve işgal altında. Gazze halkı, muazzam bir insani krizden mustarip ve şimdi, bu durumu protesto etmeye çalıştıklarında, acımasız bir güçle karşılaştılar. 17 Filistinli öldü ve birçok yaralı var. Bir İsrailli olarak görevim, benim adıma yapılan kötülükleri protesto etmek.”

Filistin Sağlık Bakanlığı, cuma gününden cumartesi gecesine kadar 15 kişinin öldüğünü ve 1.479 kişinin de çeşitli yaralanmalar nedeniyle hastanelerde tedavi altına alındığını duyurdu. Açıklamaya göre, 805 kişi açılan ateş sebebiyle yaralandı, 425 kişi göz yaşartıcı gaz inhalasyonu geçirdi, 154 kişi plastik mermi ile vuruldu ve 95 kişi çeşitli yaralanmalara maruz kaldı.