Sorbonne’da antisemit saldırı

Paris´teki Sorbonne Üniversitesi Tolbiac kampüsündeki “Fransa’nın Yahudi Öğrencileri Birliği’nin” (UEJF) lokaline bugün bir saldırı gerçekleşti.

Pınar Kılavuz EKERBİÇER / Paris Dünya
28 Mart 2018 Çarşamba

 

 

Lokalin duvarlarına nefret söylemleri ve antisemit yazılar yazıldığını gören dernek suç duyurusunda bulundu. 

Derneğin başkanı Sacha Gozlan, yaptığı açıklamada “Kampüs aşırı solcular tarafından işgal altında. Lokalimiz saldırıya uğradı, bir dolap yerle bir edildi. Duvarlarda ‘İsrail’e ölüm’, ‘Yaşasın Arafat’ yazıyor” dedi. 

Derneğin resmi twitter hesabından paylaşılan bir videoda da  lokalin duvarlarına “Siyonist dernek, faşist , Filistin kazanacak” yazıldığı görülüyor. 

Paris Panthéon Sorbonne Üniversitesinin Tolbiac Pierre-Mendès de France kampüsü birkaç gündür üniversite reformuna karşı olan öğrenciler tarafından işgal altında. Üniversitenin kapılarını yarın sabah tekrar açması bekleniyor. 

Üniversiteden gelen bir açıklamaya göre dersler olmamasına rağmen üniversite personeli ve öğrenciler okula geliyorlar.  

Derneğin başkanı, Üniversitenin başkanına “Bu konuda bir an önce harekete geçmesi konusunda çağrıda bulunuyorum. İşgal sona ermeli ve bu saldırıyı gerçekleştirenlerin kimlikleri en kısa zamanda açıklanmalı. Komiserliğe gidip suç duyurusunda bulunacağım” dedi. 

Tweet mesajı üzerine Yüksek Öğrenim Bakanı Frédérique Vidal kendi twitter hesabından bir basın açıklaması paylaştı: “Frédérique Vidal, bu utanç verici saldırıyı kınıyor. Milli yas gününde ve  Mireille Knoll anısına düzenlenecek yürüyüşe saatler kala gerçekleşen bu günde toplumumuzun en önemli değerlerinin kardeşlik, dayanışma ve saygı olduğunu hatırlatmak isterim” dedi. 

Paris’te 23 mart günü 85 yaşındaki Mireille Knoll evinde antisemit bir cinayete kurban gitmişti. Holokost’tan kurtulan Knoll, 11 yerinden bıçaklandıktan sonra bedeni ve evi ateşe verilmişti. 

Öte yandan, geçen hafta Fransa'nın güneyindeki Trebes’de 3 kişiyi öldürüp, 16 kişiyi de yaralayan saldırgan ise ölü olarak ele geçirildi. Olay yerine intikal eden jandarma, içeridekileri hızla tahliye etmiş, saldırganın elinde rehine olarak kalan bir kadın, jandarma subaylarından  biriyle yer değiştirmişti. Terörist tarafından öldürülen jandarma Kıdemli Albayı Arnaud Beltrame için bu sabah milli bir tören düzenlendi.