90. Oscar Ödüllerinden akıllara kazınacaklar

‘Beyaz Oscar’ların etkinliğini yitirmeye başladığı adaylardan ve gecede ödül sunanlardan hissediliyordu. 90. yılını kutlayan törenin geçmiş yıllardan daha görkemli olması beklentileri ise karşılıksız kaldı.

Selin SEVİNDİREN Kültür
7 Mart 2018 Çarşamba

Ekim 2017’de Harvey Weinstein skandalının patlaması ve erkek egemen sinema sektöründe birçok cinsel taciz olayının peş peşe gözler önüne serilmesinin ardından #MeToo ve Time’s Up hareketi tüm ödül törenlerine damgasını vurduğu gibi Akademi Ödülleri töreninin de merkezindeydi. Fakat gecenin daha öne çıkan teması ücretlerde kadın-erkek eşitliği ve azınlıkların daha çok temsil edilmesi çağrılarıydı. ‘Beyaz Oscar’ların etkinliğini yitirmeye başladığı adaylardan ve gecede ödül sunanlardan hissediliyordu. 90. yılını kutlayan törenin geçmiş yıllardan daha görkemli olması beklentileri ise karşılıksız kaldı.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanan Francis McDormand’ın konuşması

 Francis McDormand

İkinci Oscar’ını ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ filmiyle kazanan Francis McDormand her kategoriden aday olan kadınları ayağa kaldırdı ve konuşmasını izleyicilerinin çoğunun anlamadığı iki kelime ile bitirdi: ‘inclusion rider’. ‘Dahil etme sözleşme eki’ kavramı şu anlama geliyor: Filmin önemli karakterlerini canlandıran oyuncular sözleşmelerini imzalarken filmde oynayacak figüranların ve yapımda görev alacak ekibin içinde yeterince siyah, azınlık, LGBT ve engelli kimsenin olmasını koşul olarak öne sürebilecek. Kaç Hollywood yıldızının bu çağrıya uyacağını merakla izleyeceğiz.

Üç kategoride ilklerin yaşanması

 Jordan Peele

Geceyi sunan Jimmy Kimmel’ın açılış konuşmasında vurguladığı gibi sinematografi dalında ilk kez bir kadın -Rachel Morrison- Mudbound filmiyle aday gösterildi. Dee Rees  ise aynı filmle En İyi Uyarlanmış Senaryo Ödülüne aday olan ilk siyah kadın oldu. En İyi Orijinal Senaryo Ödülünü ise 39 yaşındaki Jordan Peele kazandı. Böylece Oscar tarihinde ilk kez bu kategoride bir siyahi ödül kazanmış oldu.

Jimmy Kimmel’ın açılış konuşması

 Jimmy Kimmel

“Bu yıl adınızı duyduğunuzda hemen ayağa kalkmayın” diyerek geçen seneki muazzam hataya gönderme yapan Jimmy Kimmel, ‘Time’s Up’ hareketine de desteğini esirgemedi. Fallon, sinema endüstrisinde en güvenilir erkeğinin Oscar olduğunu çünkü ellerinin her zaman görülebilecek yerde olduğunu ve cinsel organının olmadığını ifade etti. Kimmel, En İyi Film Ödülünü kazanan ‘Shape of Water’ filmine gönderme yaparak erkeklerin bu yıl fena halde batırdıklarını, o kadar ki kadınların balıklarla çıkmaya başladıklarını söyledi.

Kimmel'ın yandaki sinemayı basması

Geçen sene sinema izleyicilerini Oscar töreni salonunun içine sokan Kimmel bu yıl da canlı olarak bir sürprize imza attı. Dolby Tiyatrosu yakınında bulunan sinema salonuna dalarak seyircilere sosisli sandviç ve atıştırmalıklar dağıtan ekip başta Gal Gadot olmak üzere ‘I, Tonya’ filminin başrol oyuncusu aday Margot Robbie, The Shape of Water filminin gecede Oscar’ı kapan yönetmeni Guillermo del Toro ve başka birkaç ünlüden oluşuyordu. Sinema salonunun ekranına canlı bağlanan ödül gecesinin davetlileri seyircilere el sallayıp hep bir ağızdan teşekkür ettiler.

Warren Beatty ve Faye Dunaway’in geri dönmesi

Geçen sene 50. yılını kutlayan ‘Bonnie and Clyde’ filminin yıldızları En İyi Film Ödülünü sunarken yanlış zarfı almaları nedeniyle Oscar’ı ‘La La Land’ filmine vermiş, birkaç dakika sonra asıl kazananın ‘Moonlight’ olduğu ortaya çıkmıştı. Bu rezaletin ardından bu yıl Fallon 51.yılını kutlayan Bonnie and Clyde filminin yıldızlarını yeniden podyuma davet etti, Beatty ikinci kere ödül sunmanın ne kadar basit olduğunun altını çizerken Dunaway geçen sene giydiği kıyafetin aynısını taşıyordu. Meksikalı yönetmen del Toro zarfı kendisi kontrol ettikten sonra ödülünü aldı.

"Oscarlar artık siyah mı?" esprisi

 Tiffany Haddish ve Maya Rudolph

Komedi dizi oyuncuları Tiffany Haddish ve Maya Rudolph podyumda En İyi Kısa Belgesel ve En İyi Kısa Aksiyon Filmi ödüllerini sunarken yaptıkları esprilerle gelecek sene Oscarlara ev sahipliği yapma kapısını aralamış olabilirler. Ellerinde yüksek topuklu ayakkabılarıyla söylenerek gelen ikili Oscarların artık eskisi gibi #OscarsSoWhite görünmediğine gönderme yaparak aslında hâlâ çok tonlarca beyazın sahne arkasında beklemekte olduğunu söylediler. Hatta kulaklarında kulaklıklar ve ellerinde liste tutan beyazlardan çok korktuklarını kahkahalar eşliğinde itiraf ettiler.

 Jane Fonda’nın zarifliği, Jennifer Lawrence'ın güzelliği

 

Etiketler: