İsrailli General: “Esad’ın güç kazanması savaş ihtimalini arttırıyor”

İsrail ordusunun operasyonlardan sorumlu komutanı Orgeneral Nitzan Alon basına yaptığı açıklamada, Suriye ile İsrail arasında askeri bir çatışma çıkma olasılığının 2018 yılında yüksek olduğunu belirtti.

Dünya
19 Şubat 2018 Pazartesi

General Alon kimsenin savaş istemediğini ancak Esad’ın isyancıları bertaraf ederek  gittikçe kuvvet kazanmasının bu gidişatta rolü olduğuna dikkat çekti.

General Alon şunları ifade etti: “Her iki taraf da savaş başlatmak istemiyor, ancak taraflar arasındaki gerilim de gittikçe artıyor.”  İsrail Ordu Radyosuna nadiren demeç veren General Alon, Esad’ın İdlib’teki ve Ürdün-İsrail-Suriye sınırlarına yakın son isyancı grupları da etkisiz hale getirdiğini, bu durumun Suriye­­­­ ve müttefiklerinin gözlerini İsrail’e çevirmesine yol açacağını ve muhtemel bir savaşı başlatacağını belirtiyor.

Hizbullah ve İranlı milislerin söz konusu bölgede daha da  güç kazanacağını belirten Alon sonunda bu askeri yapılanmanın İsrail ordusu ile karşı karşıya geleceğini ima etti.   Alon şöyle devam etti: “Biz böyle bir yapılanmaya asla müsaade etmeyeceğiz. Gereken müdahaleyi şimdiye kadar yaptık, gelecekte de yapacağız.”