Yahudi Süpermen

Ünlü çizgi kahramanın yaratıcısı DC Comics şirketine geçen ve yeni Süpermen çizgi macera serisine hayat verecek yazar Brian Michael Bendis, yeni hikayede insanlığı yok olmaktan defalarca kurtarmış kahramanın Yahudi köklerine vurgu yapacağını belirtti.

Dünya
19 Şubat 2018 Pazartesi

Marvel şirketinden DC Comics’e geçen Bendis, basına konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kendisinin de Ortodoks Yahudi lisesi mezunu olduğunu açıkladı.

Bendis yeni serinin maceralarını mayıs ayında yazmaya başlayacağını ve yeni seride de  ünlü kahramanın eski maceralarında olduğu gibi Yahudi köklerinden imalar olacağını duyurdu.  Bendis, Forbes dergisine şöyle konuştu: “Ben de  Cleveland’dan küçük Yahudi bir çocuğum, Süpermen ile  duygusal bağım çok derinlere uzanıyor.

Süpermen’in birinci hikayede bebekken adı Kal El’di. El İbranicede Tanrı’nın birçok adından biridir. O da tıpkı Musa Peygamber  gibi yok olmakta olan bir medeniyetten kurtulması için annesi babası tarafından terk edilir ve sonu bilinmeyen bir yolculuğa bırakılır.  Musa bir sepet içinde, Süpermen ise bir roket içinde yeni ailesi ile buluşur ve zamanın en güçlü kişilerinden biri olurlar.  Süpermen’in sakin pasif ve korkak Clark Kent kişiliğinden bir anda cesur ve kahraman süper güçlü bir adama dönüşmesi ise, Amerika’ya yokluk içinde gelen ve başarılı olan Yahudi mültecileri temsil etmektedir.”

Süpermen karakteri ilk olarak Cleveland’da yaşamış olan Yahudi asıllı çizer ve yazarlar Jerry Siegel ve Joe Shuster  tarafından yaratılmıştı.  Her iki yazar ve çizer de ABD’ye göçmen olarak gelmişti.