İsviçre’nin Oscar Schindler’i onurlandırıldı

2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin ölüm kamplarından 86 bin Yahudi’yi kurtaran İsviçreli diplomat Carl Lutz’un adı ülkenin en önemli kararlarının alındığı Federal Saray’daki toplantı odasına verildi.

Dünya
16 Şubat 2018 Cuma

Lutz Savaş yıllarında Budapeşte İsviçre Elçiliğinde müsteşarlık yaparken verdiği belgeler ile 86 bin Yahudi Nazi kamplarında mutlak bir ölümden kurtulmuştu.

İsviçre’de ülkenin Oscar Schindler’i olarak bilinen kahraman diplomat, geçtiğimiz pazartesi günü hayata veda edişinin 43. yılında anıldı.  Anma töreninde yetkililer Bern Şehrinde bulunan Federal Saray’daki büyük toplantı odasının adının artık Carl Lutz olarak bilineceğini açıkladılar.  1942 ile 1945 yılları arasında Budapeşte’de görev yapan İsviçreli diplomat, Alman Naziler ile, 8000 Yahudi’nin ülkeyi terk etmesi için anlaşır. Ardından bilerek anlaşmadaki 8000 kişi ifadesini 8000 aile olarak değiştirir ve binlerce kişiye daha müsaade çıkarttırır.  Lutz daha da ileri giderek izin  belge sayısını daha da arttırır ve sonuçta yaklaşık 86 bin Yahudi Macaristan’ı terk etmeyi başarır.

Lutz ve diplomat arkadaşları ayrıca ülkede güvenli evler kurarak birçok Yahudi aileyi Nazilerden korur.  Lutz İsrail’in ünlü Holokost Müzesi Yad Vaşem tarafından Dürüst Adam madalyası ile de ödüllendirilmişti.