Türk Yahudi Toplumundan Kısa Kısa...

Golden Age 17. yılını kutladı;İzi’yle 22. yıl; Alef, Ali Poyrazoğlu’nu ağırladı; GKD Tiyatrosu İzmir’de sahne alıyor; Aşkenaz Cemaati’nden ‘Hoşgeldin Purim’ konseri; İtalyan Sinagogunda ‘Acustic Tribute’; Or Yom’dan Haberler; Talmud Tora gençleri Madrid’de seminere katıldı; Hoş Geldin Derin Bebek

Toplum
14 Şubat 2018 Çarşamba

 

 Luiza Uçki

Kurulduğu günden bugüne canla başla emek veren Golden Age gönüllüleri sergiledikleri misafirperverlik, sıcak gülümsemeleri ve leziz ikramlarıyla katılımcıları Amram Oditoryumunun kapısında karşıladılar. Bu anlamlı güne Hahambaşısı Rav İsak Haleva, Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, Cemaat Başkan Vekili Moris Levi, Aşkenaz Cemaat Başkanı Bünyamin Poluman ve cemaat kurum kuruluşların başkanları da katıldılar.

Golden Age Komisyonunun sloganı çok anlamlıydı ve günü özetliyordu: “Mutlu ederken mutlu oluyoruz.”

Bunun ışığında hazırlanan etkinliğin her zamanki gibi başarılı sunucuları Luiz Karmona ve Reni Nahmias, etkileyici sesleri ve profesyonel duruşlarıyla sahnedeki yerlerini aldılar. Bu komisyonun kurucularından olan, cemaate katkıları unutulmaz, yaşarken ölümsüz eserler veren, herkesin kalbinde yer edinmiş dev insan Bensiyon Pinto’nun her daim adının geçtiği günde; ilk olarak sahneye Cemaat Başkan Vekili Moris Levi davet edildi. Levi, nükteli, açıklayıcı anekdotlarla izleyenleri gülerken düşündürdü, düşündürürken de güldürmeyi başardı. Yaşlılardan alınması gerekli olan tecrübenin önemini defalarca vurguladı.

Ardından yıllardır Golden Age başkanlığını büyük bir özveri ile gerçekleştiren, yüzünde gülümsemesi ve sempatik yaklaşımları ile herkesin gönlünde taht kurmuş başarılı Başkanı Lida Sarfati veda konuşmasını yapması için sahneye davet edildi. Sarfati, başkanlık döneminde gerçekleştirdikleri birbirinden değerli etkinlikleri, yenilikleri ve başlarından geçen tatlı anıları anlatırken adeta o günleri yeniden yaşıyor gibiydi. Belli ki yaptığı her faaliyete sevgisini, özverisini, güler yüzünü katmış ve bu kadar başarılı olmalarının formülünü gözler önüne sermişti. Bu süreçte yayınladıkları kitaplarının ne kadar önemli bir proje olduğunu ve çok ses getirdiğini dile getiren Sarfati, kendi döneminde beraber çalıştığı arkadaşlarını tek tek sahneye davet ederek onlara teşekkür plaketlerini sundu. Adeta sağ kolu haline gelmiş başarılı sekreteri Verda Özsezikli, kendisine her an yardımcı olarak faaliyetin tüm detaylarıyla bizzat yakından ilgilendi. Daha sonra Golden Age’in çiçeği burnunda yeni başkanı Sara Hazak sahneye davet edildi.

Hazak duygularını dile getiren konuşmasını yaparken, yeni dönem için heyecanını ve arkadaşlarına duyduğu güvene değindi. Ayrıca özlü sözlerle süslediği anlamlı konuşmasıyla ilgi odağı haline geldi. Ardından Lida Sarfati’ye teşekkür plaketini vermesi için sahneye Hahambaşı  Rav İsak Haleva geldi. Hahambaşı Haleva Sarfati’yi övgü dolu sözleriyle onurlandırdı ve başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Artık sıra cemaatimizin proje üretmesi ile tanınmış yaratıcı hanımlarından biri olan gurur kaynağı Forti Barokas’ın, yazıp aynı zamanda oynadığı ‘Kibuts’ adlı skece geldi. İsrail’in ünlü sanatçısı, bestekârı, şarkıcısı, dillerden düşmeyen birçok şarkının yazarı Naomi Shemer’in hayatını konu alan oyunda Forti Barokas, Emel Barzilay ve Tuna Mizrahi rol aldılar.

Senelerdir çeşitli gruplardan korolar oluşturarak müzik konusunda bizi ruhen besleyen, gönlünü bu işe adayan bir müziksever, sanatsever, müzik ve koro denince herkesin aklına gelen tek isim olan İzzet Bana’nın yönetimindeki Nes Korosu da Forti Barokas Shemer’in ağzından yaşamını anlatırken onun en bilinen ‘Yeruşalayim Şel Zaav’ şarkısının İspanyolca versiyonunu başarıyla seslendirdi. Koro, aynı zamanda Rumca bir şarkıyı da İspanyolcasıyla beraber söylerken konukların da katılımıyla salonda büyük bir coşku yaşandı. Nes Korosu ara ara sahne alan solistleri ile beraber misafirlerin hoşça vakit geçirmelerini sağladı. İzzet Bana ve Forti Barokas’a birer buket çiçek, koroya ve tiyatro grubuna da teşekkür mektuplarının verilmesinin ardından komisyon üyeleri adeta efsaneleşen Golden Age şarkısı eşliğinde pastalarını kestiler. Şarkılarını sahnede büyük bir coşku ile seslendirmeleri, birlikteliğin verdiği gücün şiddetini gözler önüne seriyor ve başarılarının gizli anahtarının sırrını bir kez daha ortaya çıkarıyordu.

 

İzi’yle 22. yıl

Ulus Özel Musevi Okulları İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinliklerini düzenlemeye başlayalı tam 22 sene oldu.

Her sene olduğu gibi bu sene de şiir, kompozisyon ve resim alanlarında ilköğretim, orta öğretim ve lise seviyelerinde verilen eserler değerlendirilecek ve ödüller 27 Mart tarihinde sahiplerini bulacak.

Bu senenin konu ve teması, ‘Dünya Bizim Evimiz’ olarak belirlendi. Çocuklar ve gençlerin yaratıcılıklarını ve hayallerini, kalem ve fırçayla en güzel şekilde ifade ettikleri bu etkinlikler, onların başarının tadını anlamalarında ve hayatlarında hoş bir anı biriktirmelerinde çok önemli bir etken.

Sevgili İzi’nin hatırası, sözcükler ve resimlere bu sene yirmi ikinci defa aynı sevgi ile yaşatılacak.

 

Alef, Ali Poyrazoğlu’nu ağırladı

Alef, Pazar Sohbetleri serisi kapsamında geçtiğimiz pazar günü Ali Poyrazoğlu’nu misafir etti. 120 kişinin katıldığı keyifli sohbette katılımcılar bilgilenmenin yanı sıra ünlü sanatçının esprili anlatımlarıyla çok da eğlendiler. Tiyatro, sanat, güncel yaşam ve ilişkiler üzerine keyifli bir sohbetin gerçekleştiği günün sonunda Alef dostları Poyrazoğlu’nun yeni oyunu ‘Tamamla Bizi Ey Aşk’ı görmek için sabırsızlandıklarını belirttiler. Sanatçı oyun ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Oyunda evlilik terapisi, ilişkilerdeki durum, herkesin kendi hayatlarımızdan da parçalar bulabileceği bir komedi. Gülerek hayata biraz mola verebileceğiniz eğlendirirken düşündüren bir eser.”

 

GKD Tiyatrosu  İzmir’de  sahne  alıyor

GKD Tiyatrosunun son oyunu ‘Avluya Düşen Yıldız’ İstanbul’un ardından bu kez de İzmir’de sahneleniyor.

Geçmişte cefa çeken, sıkıntılarla mücadele eden ancak buna rağmen birbirlerine kenetlenerek destek olan insanların bir arada yaşadıkları İzmir’de bir kortejoda geçen oyun önümüzdeki günlerde İzmir İsmet İnönü Salonunda tiyatroseverlerin karşısında olacak.

 

Aşkenaz Cemaati’nden  ‘Hoşgeldin Purim’ konseri

İstanbul’daki Avusturya Kültür Ofisi ile birkaç yıl önce başlatmış olduğu işbirliğini sürdüren Aşkenaz Cemaati, bu kez 26 Şubat’ta Yahudi tınılarına ağırlık veren bir klarnet konseri sunuyor.

Bu özel etkinlik için Avusturya’dan konuk edilen Vienna Clarinet Connection topluluğu, Polonyalı Musevi bir göçmen ailenin oğlu olan Benjamin David Benny Goodman ile Rus Yahudi kökenli ünlü Amerikalı besteci George Gershwin’in eserlerine yer verecek.

Konsere giriş ücretsiz olup, rezervasyon yapılması gerekiyor.

 

İtalyan Sinagogunda ‘Acustic Tribute’

Gitarist Ferenc Snétberger ve saksofonist Tony Lakatos, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve İtalyan Musevi Cemaatinin işbirliğinde, tarihi İtalyan Sinagogunun çatısı altında caz, Flamenko, çigan ve Macar etnik Roman müziklerinden harmanladıkları kendi tarzlarıyla dinleyicilere farklı bir konser deneyimi yaşatacaklar.

 Ferenc Snétberger, Holokost’ta Yahudiler ile birlikte Soykırıma uğrayan Roman halkı için bestelediği ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Alman Bundestag Parlamentosu dahil dünyanın çeşitli yerlerinde seslendirdiği ‘In Memory Of My People - Halkımın Hatırasına’ adlı gitar konçertosu ile tanınıyor. Tony Lakatos, Macaristan’ın köklü Roman müzisyen ailelerinden birine mensup ve geçen yıl Shlomo Mintz ile birlikte İstanbul’da konser veren kemancı Roby Lakatos’un ağabeyi.

Or Yom dolu dolu bir ayı daha geride bıraktı

30 Ocak Salı günü ağaçların yıl başısı olan Tu Bişvat’ı kutlayan pansiyonerler, yönetimin de katılımıyla ağaç fidelerini toprağa ektiler. Ardından mevsim meyveleri ve yemişlerinin berahalarını okudular.

31 Ocak Çarşamba günü sanat dolu bir günü daha geride bırakan Or Yom’lular Moshico Cohen’in şarkılarıyl a eğlendikten sonra öğleden sonra Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde oynanan ‘Çingeneler Gökyüzünde Yaşar’ adlı tiyatro oyununu büyük bir keyifle izledi.

Büşra Hanım’la sohbet, Yeşilçam film gösterimi, psikodrama çalışmaları,  el becerileri aktiviteleri, bingo oyunu ve sevgi battaniyesi örme gibi aktiviteler her zamanki günlerinde ve saatlerinde devam etti.

Dernek yetkilileri Purim Bayramı öncesi yaptıkları açıklamada Or Yom olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneksel Purim tatlılarını içeren paketler hazırladıklarını belirttiler: “Dostlarınıza ve sevdiklerinize Mişloah Manot olarak bu paketlerden göndererek hem onları sevindirir hem de Or Yom pansiyonerlerine katkınız ile Matanot Laevyonim mitsvasını yerine getirebilirsiniz.”

 

Talmud Tora gençleri Madrid’de seminere katıldı

Her zaman eğitime ve dünyada olup bitene açık görüşlülükle yaklaşan Talmud Tora, bu doğrultuda geleceğin liderleri olarak gördükleri 13-17 yaş arası gençleri Madrid’de Bnei Akiva Avrupa tarafından düzenlenen liderlik seminerine yolladı. Bu yıl 2-4 Şubat tarihleri arasında düzenlenen seminere giden gençler Hollanda, Almanya, İtalya, Belçika ve Avusturya gibi ülkelerden katılan yaklaşık 100 -150 öğrenci ve başlarında eğitime gönül veren eğitmenleri ile birlikte hem keyifle öğrenme, hem de kültür alışverişi yapma fırsatı buldular.

Beni Akiva Avrupa, Avrupa’daki en büyük Yahudi Gençlik Kültür Organizasyonu. Liderlik seminerleri ise son üç senedir yılda bir kez yapılıyor. Organizasyonun diğer faaliyetleri arasında yaz kampı, Şabaton, Jewrovision gibi bütün dünyadan Yahudi gençleri bir araya getirerek ülkelerarası arkadaşlık köprüleri kurmayı amaçlayan etkinlikler var. Talmud Tora neredeyse son on senedir Bnei Akiva ile gençleri geliştirici ve eğitici faaliyetleri sürdürüyor. Talmud Tora Caddebostan Başkanı Berta Banana, bu organizasyonlarda yer almak isteyen gençleri, her hafta sonu Talmud Tora’ya, Pazar günleri de Magen’e katılmaları için davet ediyor.

 

Hoş Geldin  Derin Bebek

Gazetemizin emektar çalışanı Kemal Karataş’ın torunu Derin Karataş geçtiğimiz günlerde dünyaya geldi. Minik Derin’e ailesi ile birlikte sağlıklı ve uzun bir yaşam dileriz.