Holokost Kurtulanının oğlu Harvard’a rektör oldu

Dünyanın en prestijli yüksek öğrenim kurumu Harvard Üniversitesinin başına annesi bir Auschwitz kurtulanı olan Yahudi asıllı Lawrence Bacow seçildi.

Dünya
12 Şubat 2018 Pazartesi

Hem hukukçu hem de ekonomist olan Bacow, daha evvel Tufts Üniversitesinin rektörlüğünü yapıyordu.  Bacow haziran ayında yapılacak resmi törenle üniversitenin yönetimini Drew Gilbin Faust’tan devir alacak.  Üniversitenin görev değişikliği ile ilgili haberini veren The Boston Globe gazetesine göre Bacow, Faust’u Harvard’a başkan olarak seçen kurulda da rol almıştı.  Michigan’da doğan  ve çevre politikaları konusunda uzman olan  66 yaşındaki Bacow, ilk lisans diplomasını MIT’den aldı. Harvard’da hukuk konusunda doktora yapmış olan Bacow, 2001 ile 2011 arasında Tufts Üniversitesi Rektörü olarak çalışmıştı.  Bacow daha evvel  24 yıl çalıştığı MIT’de bir dönem de  İdari Dekan  (Chancellor) olarak çalışmıştı.

Bacow, Tufts’da çalışırken bağış toplama komitesinin liderliğini de yürütmüş, üniversitenin 1,2 milyar dolar bağış almasında büyük rol oynamıştı.

Geçtiğimiz pazar günü basının karşısına çıkan Bacow’un şu sözleri dikkat çekici idi: “Eğer 2. Dünya Savaşı’nda Amerika anne ve babama sırtını dönmüş olsaydı bugün burada olamazdım.”