Netanyahu: Hava saldırılarımız İran ve Suriye’ye büyük zarar verdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu pazar günü basına yaptığı açıklamada, İran İHA’sının düşürülmesi ve Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürülen İsrail jeti hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünya
12 Şubat 2018 Pazartesi

Netanyahu İsrail ordusunun, İran ve Suriye birliklerine büyük zarar verdiğini, Suriye’de İsrail’i tehdit edecek her tür askeri yapılanmaya gereken tepkinin verileceğini belirtti.

 Netanyahu şöyle konuştu: “Şunu kesin olarak belirtmek isterim ki İsrail’in askeri doktrini zerre kadar değişmemiştir; ordu topraklarımıza saldırıya hazırlanan her oluşumu anında hedef alacaktır. Bu geçmişte böyle olmuştur gelecekte de böyle olacaktır.”

Geçtiğimiz cumartesi günü Suriye’den havalanan ve  İsrail sınırlarını ihlal eden İran yapısı bir İHA İsrail ordusu tarafından düşürülmüş, ardından İsrail Hava Kuvvetleri F16’ları içlerinde İHA’nın kontrol merkezinin de olduğu 12 hedefi vurmuştu. Ancak uçaklardan biri Suriye savunma sistemi tarafından hedef alınınca her iki pilot da fırlatma koltuğu ile uçağı terk etmişti. Pilotlardan biri hafif, diğeri ciddi bir şekilde yaralanmıştı.

Uçak İsrail toprakları üstünde boş bir araziye çakılmıştı.

İsrail ordusu uçağın neden düştüğü konusunda bir detay vermedi. Ancak eğer uçak Suriye savunma füzesinin isabeti ile düşmüşse, 1982 Lübnan çatışmalarından bu yana beri ilk defa bir İsrail uçağı düşman tarafından vurulmuş oluyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü basına yaptığı açıklamada,  İsrail’in saldırılarında en az altı kişinin öldüğünü ve ölenlerin arasında yabancı askerler de olduğunu belirtti. Ancak askerlerin hangi ülkeden oldukları hakkında bir bilgi verilmedi.