Trump: İsrailliler ve Filistinliler barış istemiyor

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail’in Hayom gazetesine verdiği söyleşide Washington’un, İsrail-Filistin barış planının ne zaman açıklayacağı konusunda tarih vermedi; Filistinli ve İsraillilerin barış istedikleri konusunda kendisini ikna edemediklerini belirtti.

Dünya
12 Şubat 2018 Pazartesi

Pazar günü gerçekleşen söyleşide Trump şunları belirtti: “Şu anda Filistinlilerin barış istediğini söyleyemeyiz, barış için çaba sarf etmiyorlar. Aynı şekilde İsraillilerin de barış yapmak istediklerinden tam emin değilim.

Dolayısı ile hep birlikte olayların gidişatını göreceğiz.”  ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra Filistin tarafı, Washington’u barış konusunda aracı olarak görmüyor.

Başkan Trump, Davos Dünya Ekonomi Forumu toplantısında da yaptığı açıklamalarda Kudüs’ün, İsrail-Filistin barışı müzakerelerinde görüşme masasında tartışılmayacağını belirtmişti.  Hayom gazetesi Başkan’a bu yorumunu da hatırlatarak, yine Kudüs konusunu sordu.  Başkan Trump’ın cevabı Davos’taki görüşünü teyit eder nitelikte idi:

“Şunu açıkça yine belirtmek isterim, Kudüs, İsrail’in başkentidir. Ancak sınırları anlaşmada belirlenebilir. Bu konuda her iki tarafı da destekliyorum.  Ümit ederim ki her iki taraf da gerekli ödünleri verir ve barış  sağlanır.”