“Çevrimdışı bilgisayardan bile bilgi çalmak mümkün”

İsrailli bilgisayar güvenliği uzmanları basına yaptıkları gösteride internete bağlı olmayan bir bilgisayardan bile, şifre, kullanıcı adı gibi hassas bilgilerin çalınabileceğini ispat etti.

Dünya
9 Şubat 2018 Cuma

Bildiğimiz manada bilgisayar korsanlığı kompüterlerin ortak bir ağa, oradan da bir şekilde internet ortamına bağlı olması dolayısı ile yapılıyor. Bir şekilde dünyanın herhangi bir yerinden internete giren bilgisayar korsanları büyük şirketlerdeki kredi kartı gibi hassas bilgilere ulaşıyor, bankalardaki bakiyeleri manipüle  edebiliyor.

Buna engel olmak için hassa bilgiler bulunduran bilgisayarlar elektronik güvenlik çemberlerinin (Firewall) arkasına alınıyor, devamlı bir şekilde giren çıkan data ve gidilen adresler kontrol ediliyor.

Hatta bazı şirketler çok hassas bilgileri İnternet ağı dışı bir bilgisayarda tutuyor, sadece gerektikçe, söz konusu bilgisayardan verileri taşınabilen hafıza birimleri ile alıyor.

Ancak, böyle bir durumda bile, bilgisayarın ana işlemcisinden çıkan manyetik dalgaların havadan yakalanabileceğini ve şifre gibi hassas bilgilere ulaşmanın mümkün olduğu biliniyor.

Ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalarda bu duruma da engel olmak için bir yol geliştirilmişti.

Elektronikte Faraday Kafesi olarak bilinen bir yöntemle bilgisayardan yayılan manyetik dalgalar hapsedilebiliyordu.

Faraday kafesi hassas  bilgilere sahip  bilgisayarı metal bir kutuya koyup kutuyu elektrik olarak topraklamakla yapılıyor. Böylece  bilgisayardan yayılan manyetik enerji kafese çarparak toprak hattında sıfırlanıyor.

Geçtiğimiz çarşamba günü  İsrail’in Negev Çölündeki Ben Gurion Üniversitesi araştırmacılarının yayınladığı bilimsel bir makalede,   Faraday kafesinin bile bazı bilgileri çalmaya engel olamayacağı  ispat edildi. 

Yapılan deneyin sonuçlarına göre, Faraday kafesi yüksek frekanslı manyetik enerjiyi sıfırlarken, bazı alçak frekanslar kafesten geçerek açığa çıkmayı başarıyor.

Araştırmayı yürüten takımın başı Mordechai Guri basına yaptığı açıklamada şöyle konuştu:  “Pusula da alçak manyetik alan prensibi ile Faraday kafesinde bu yüzden çalışıyor. Hackerlar bu alçak frekans kanalını kullanarak bilgi çalabilirler.”   

Araştırma ekibi sök konusu bu alçak frekans kanalı yöntemine kapalı kutulardan çıkmayı başaran ünlü sihirbazın adını verdi: Houduni.