Orta Akdeniz sistemleri

Önümüzdeki bir hafta boyunca Orta Akdeniz’den gelecek olan ılık ve yağışlı üç hava sistemi yaşayacağız. Biri perşembe sabahından itibaren etkili olan ve akşam saatlerinde yağış bırakacak olan sistem, diğeri cumartesi günü ve üçüncüsünü de 15 Şubat gibi bekliyoruz. Cumartesi günü gelecek olan yağışlı sisteme kuzeyden nispeten soğuk hava da ekleneceği için hafta sonu sıcaklıların birkaç derece düşmesi beklenebilir.

Deyvi MULİNAS ŞALOM Meteoroloji
8 Şubat 2018 Perşembe

GENEL GÖRÜNÜM

Bugün (perşembe) Marmara, Ege’nin batısı, İç Anadolu ve Karadeniz’de yağışlar bekleniyor. Cuma günü sistem doğuya kayacak ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’yu etkileyip yurdu terk edecek. Cumartesi öğlen saatlerine doğru Ege ve Marmara’nın batısından girecek olan yağış ilerleyen saatlerde bu bölgelerimizi tamamen etkileyecek. Ayrıca Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde de yağışlar bekliyoruz. Pazar günü bu yağışlara soğuk da eklenmeye başlayacak ve rüzgâr kuzeyli yönlerden esecek. Cumartesi ve pazar günü karayele dönecek rüzgâr Karadeniz ve Marmara’da sert esecek.

İSTANBUL

İstanbul’da bugün (perşembe) öğlen saatlerinde sonra yağmur bekliyoruz. Yağış çok kuvvetli değil ve kısa süreli. Cuma günü yağış beklemiyoruz ama bulutlar semalarda dolaşıp güneşin sıkça gözükmesini engelleyecek. Cumartesi günü ise pazar da etkili olacak şekilde yağış giriyor. Hafta sonunda özellikle cumartesi akşam havanın soğumasını bekliyoruz. An itibarıyla lodostan esen rüzgâr cuma günü kısa süreliğine kuzeye dönüp sonra tekrar lodosa dönecek. Cumartesi akşamdan itibaren karayel kuvvetli esecek. İstanbul perşembe 8/14, cuma 7/13, cumartesi 6/10, pazar 3/8 derece civarında olacak.

ANKARA

Başkentte bugün (perşembe) aralıklı yağmur bekliyoruz. Cuma hava çok bulutlu; cumartesi şehre tekrar yağış giriyor. Pazar günü de yağmur bekliyoruz. Bugün 12 dereceye kadar çıkacak olan sıcaklık cuma günü 11, cumartesi 10, pazar 9 derece civarında olacak. Gece sıcaklıkları ise 3-5 derece aralığında…

İZMİR

İzmir’de perşembe günü çok bulutlu olan hava ilerleyen saatlerde hafif yağmura dönecek. Hava sıcaklığı bahar değerlerinde… Bugün 17 derece sıcaklık bekliyoruz. Cuma günü yine bulutlu ama yağış beklemiyoruz. Cumartesi gününden pazar öğlen saatlerine kadar sağanak yağış geliyor ve aralıklı etkili olmasını bekliyoruz. Cuma 16, cumartesi 15, pazar 14 derece sıcaklık bekliyoruz.

MARMARA BÖLGESİ

Bölgeye sabah saatlerinde güneybatıdan girecek olan yağmur ilerleyen saatlerde bölgeyi etkileyecek ama cuma günü terk edecek. Edirne, Kırklareli ve Çanakkale’de yağış biraz kuvvetli... Diğer yerlerde çok etkili bir yağış beklemiyoruz. Cumartesi günü yine Edirne ve Çanakkale’den yani batıdan girecek olan yağış pazar gününü de kaplayacak şekilde bölge genelinde etkili olacak. Bu iki günü yağışın bölge genelinde biraz daha etkili olmasını bekliyoruz. Cumartesi akşam saatlerinden itibaren ortalama 14-15 derece olan hava sıcaklığı 5-6 derece azalacak.

EGE BÖLGESİ

Perşembe günü sahil kesimlerinde özellikle güneyinde yağmur geçişi bekliyoruz. Gün içinde doğusunda da etkili olduktan sonra yağış beklemiyoruz. Cumartesi günü ise sağanak yağış bölge geneline yayılıyor. Doğusunda hafta sonu sıcaklıklar birkaç derece düşecek. Sahil şehirlerinde yaklaşık 16-17 derece olan sıcaklıklar 15 dereceye, iç kesimlerde 12-13 derece olan sıcaklıklar 10 dereceye kadar düşecek.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölge geneli bahsettiğim yağışlı sistemlerden çok etkilenmese de lodosun da etkisiyle hava genellikle çok bulutlu. Antalya’da zaman zaman yağmur çisenti şeklinde yağabilir. Sıcaklık 20 derecenin üstünde ve hafta sonuna kadar en fazla 20 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz. Adana’da da benzer durum söz konusu... Arada hafif çisenti şeklinde yağış olabilir gökyüzü ise genelde bulutlu ve sıcaklık 20 derece civarında. Bölgenin kuzeyindeki Burdur - Isparta tarafında perşembe, cumartesi ve pazar günleri yağmur bekliyoruz. Sıcaklık 14-15 derece civarında olacak.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısı bugün (perşembe) yağışlı sistemin etkisine giriyor. Yağış kuvvetli değil. Gün içinde yavaş yavaş sistem doğuya kayacak. Cuma günü daha fazla doğusunda etkili olmasını bekliyoruz. Cumartesi batı bölümlere tekrardan yağış giriyor. Pazar günü ise bölgenin tamamı yağışlı. Kar beklemiyoruz, yağışlar yağmur şeklinde. Sıcaklıklar sahil kesiminde hafta sonuna kadar 14-15 dereceden 9 derecelere, iç kesimlerde ise 12 derecelerden 6 derecelere kadar düşecek.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölgenin batısında biraz daha kuvvetli, güneyinde ise hafif yağmur var. Cuma yağış beklemiyoruz. Cumartesi yine bölgenin batısından akşam saatlerine doğru yağış girişi olacak. Pazar günü öğlen saatlerinden itibaren batısından ayrılacak yağış doğusunda etkili olmaya devam edecek. Hafta sonunda sıcaklıklarda birkaç derece düşüş var. Sivas, Kayseri taraflarının yükseklerinde hafta sonu sulu kar gözlenebilir.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde pazara kadar yağış beklemiyoruz. Pazar günü yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar, batısında yağmur ihtimali var. Sıcaklıklar şu anda normallerin 6-7 derece üstünde seyrediyor. Pazar günü birkaç derece düşüş olabilir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde hafta sonuna kadar yağış beklemiyoruz. Sıcaklıklar 14-17 derece arasında seyrediyor. Pazar günü batıdan başlayarak yağış alma ihtimali var.