KAR İHTİMALİ

Deyvi MULİNAS ŞALOM Meteoroloji
13 Ocak 2018 Cumartesi

Yurt genelinde uzun süredir sonbahar gibi geçen ocak ayı artık yavaş yavaş kendini mevsim normallerine döndürmeye hazırlanıyor. Perşembeden itibaren başlayan yağışların yurt genelinde aşağıda detaylarını vereceğimiz gibi en az bir hafta etkili olmasını bekliyoruz. İstanbul’da pazar günü kıyılarda sulu kar, rakımı 200 metreyi geçen yerlerde kar ihtimali var. 

KUVVETLİ RÜZGÂR BEKLİYORUZ

Geçen hafta oldukça kuvvetli bir yüksek basınç merkezinde olan yurdumuzda sis, ayaz, bulutluluk görüldü. Perşembeden itibaren bu durum yerini yağışa bıraktı. Cumartesinden itibaren özellikle İskandinavya tarafında oluşan soğuk karakterli yüksek basınç güney enlemlere kadar inip batıdan başlayarak yurdumuzu etkilemeye başlayacak. Pazar günü yağış alan birçok noktada kara dönüşmesini bekliyoruz.  Ayrıca; hali hazırda Karadeniz açıklarında etkili olan poyraz fırtınasının cumartesi ve pazar günü Marmara’da etkili olmasını bekliyoruz. Özellikle Kuzey Ege yani Marmara Bölgesi’nin batısında Çanakkale taraflarında poyraz çok kuvvetli esecek. Dikkatli olunmasını öneririz. Karadeniz’de de poyrazın kuvvetli esmesini bekliyoruz. 

İSTANBUL

İstanbul’da özellikle cumartesi esecek kuvvetli poyraza dikkat çekmek istiyoruz. Saatte 50 km’yi bulabilir. Pazartesiye kadar olan bölümde üç gün yağış var. Cuma ve cumartesi günleri yağmur hafif ara sıra orta kuvvette. Çok şiddetli değil. Cumartesi soğuma artmaya başlıyor. Pazar günü ise Karadeniz ve poyraz rüzgârının birleşimiyle oluşacak deniz etkili kar yağışlar bekliyoruz. Bu kar sahil ve merkezde daha çok sulu. Yükseklerde saf kar olarak düşebilir ancak yağış kuvvetli gözükmüyor. Hafif olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla kar kalınlığı oluşturacak bir durum şu an için gözükmüyor. Ancak hava oldukça soğuyacak. İstanbul Cuma en yüksek 10 derece. Cumartesi 8’e düşüyor ama özelikle öğleden sonra soğuma çok kuvvetleniyor. Gece 3 dereceye kadar düşebilir. Pazar ise en yüksek 4- 5 derece sıcaklık bekliyoruz. Pazartesi de yağışın aralıklarla devam etme durumu var. O günkü yazımızda değineceğiz.

ANKARA

Başkentte cuma itibarıyla sağanak geçişi var. Bu yağışın cuma akşama kadar etkili olmasını bekliyoruz. Daha sonra cumartesi öğlen saatlerine kadar mola verecek. Öğlenden sonra yine kuvvetli yağmasını bekliyoruz. Pazar günü ise yağış kara dönüyor. Genelde orta kuvvette kar bekliyoruz. Cuma 7, cumartesi 6, pazar 2 derece sıcaklık bekliyoruz.

İZMİR

İzmir’de cuma ve cumartesi yağmur var. Cumartesi sabaha geçişte bir süre mola var sonra sağanak şeklinde etkili. Pazar günü yağış şehirden ayrılıyor ama soğuk giriyor ve rüzgâr kuvvetleniyor. Cuma 13, cumartesi 11, pazar 8 derece sıcaklık bekliyoruz.

MARMARA BÖLGESİ

Bölge genelinde cuma ve cumartesi yağmur var. Cumartesi akşam saatlerinden itibaren Trakya’dan kar giriş yapacak. Cumartesi akşamı Edirne ve Kırklareli’nde kar yağışı bekliyoruz. Pazar günü ise Bursa, Balıkesir, Bilecik taraflarında kar bekliyoruz. Kuzey kesimlerde (Kocaeli, Sakarya, Zonguldak) yağışın

genelde sulu kar olarak düşmesini tahmin ediyoruz. Pazar günü sıcaklık Edirne’de 1 dereceye kadar düşüyor. Bursa ve Balıkesir Bilecik taraflarında da 1 ila 3 derece arasında değişecek. Diğer yerlerde 4-5 dereceye düşüyor. Bu arada özellikle bölge genelinde cumartesi poyraz fırtınası var. Çanakkale tarafında bu fırtına daha kuvvetli.

EGE BÖLGESİ

Ege Bölgesi’nde bugün ve yarın aralıklarla yağmur var. Özellikle Bodrum Muğla çevresinde cumartesi sağanak yağış kuvvetli. Pazar günü yağış sahil kesimlerden ayrılıyor. Cumartesi akşam saatlerinden itibaren ve pazarı da kapsayacak şekilde bölgenin doğusunda kara dönüyor. Kütahya çevrelerinde cumartesi gece ve pazar kar yağışı bekliyoruz. Bu bölgede pazar sıcaklık 2 dereceye kadar düşüyor. Sahil bölümlerinde ise şu an 13-14 derece olan sıcaklık pazara kadar 10 derecenin altına düşmüş olacak.

AKDENİZ BÖLGESİ

Cuma ve cumartesi bölgenin batısında etkili olacak olan sağanak yağış pazar günü bölgenin doğusuna kayacak. Antalya cuma ve cumartesi sağanak yağışlı. Pazar hava açıyor. Sıcaklık 15-16 derece civarında. Adana’ya ise sağanak yağışın cumartesi akşamı girmesini bekliyoruz. Pazar da devam edecek. Cuma ve cumartesi 16, pazar 13 derece. Isparta ve Burdur’da ise iki gün yağmur var ve sıcaklık 10 derecenin altında. Cumartesi gecesi sıcaklık 3 dereceye düşeceğinden sulu kar geçişi görülebilir.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batısında cuma ve cumartesi yağmur var. Orta ve doğu kesimlerine ise yağış cuma akşam saatlerinden itibaren geçiş yapacak. Cumartesi yüksek ve iç kesimlerde yavaş önce sulu kara dönecek. Gece ise Bolu, Kastamonu, Tokat ve Amasya’da kar yağışları etkili olacak. Sahil kesimlerinde ise sulu kar bekliyoruz. Doğu bölümü olan Samsun-Trabzon-Ordu Rize hattında şimdilik kar beklentimiz yok ama üç gün yağış var. Bir tek Artvin’de kar ihtimali var.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde cuma ve cumartesi aralıklı yağış var. Cumartesi akşam saatlerinden sonra yağış batısından itibaren kara dönmeye başlıyor. Eskişehir, Ankara gibi bölgenin batı ve orta kesimlerinde kar yağışı cumartesi akşam saatlerinden itibaren etkili olmaya başlıyor. Pazar ise şehrin tamamına yayılıyor. Bölge genelinde pazara kadar yaklaşık 6-7 derece soğuma bekliyoruz.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede cuma ve cumartesi yağış yok. Pazar günü ise bölgenin batı kesimlerinde sulu kar, doğusunda kar bekliyoruz. Malatya, Tunceli, Van gibi yerlerde sulu kar bekliyoruz. Erzurum, Ağrı, Kars taraflarında ise kar yağışı beklentimiz var. Yineliyorum bu beklentilerimiz pazar günü için geçerli.

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgeye yağış cumartesi akşam giriş yapıyor. Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa taraflarında cumartesi ve pazar yağmur bekliyoruz. Gece sulu kara dönebilir. Gündüz sıcaklıkları 7-8 dereceye kadar düşüyor.