Altın Küre Ödül Töreninde siyah giyinen kadınlar seslerini yükseltti: Zaman Doldu

Altın Küre Ödüllerinin verildiği geceye ödüllerden ziyade damgasını vuran, cinsel istismara karşı başlayan #metoo ruhu ve ‘ZamanDoldu’ anlamına gelen #TimesUp hareketi ile kadınların siyah giyinmeleri oldu.

Selin SEVİNDİREN Kültür
10 Ocak 2018 Çarşamba

Golden Globe – Altın Küre Ödüllerinin 75.si pazar gecesi Los Angeles’taki Beverly Hilton Otelinde gerçekleşti. Gecenin kazananı  En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ile ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ adlı film oldu. Fakat geceye damgasını vuran ödüllerin gittiği filmlerden çok, Hollywood’da Harvey Wienstein’a yönelik cinsel suçlamalarla başlayan cinsel istismara karşı kadınların #TimesUp hareketi çatısında birleşmesi oldu. Dayanışma hareketini destekleyen kadınlar gecede siyah giyinerek demeçler verdi.

Törene beraber gelen Natalie Portman ve America Ferrera TimesUp kampanyasının kurucuları. Birlikte yola çıkan ikiliye sektörden 300 aktris destek verdi. Bugün cinsel saldırı, cinsel taciz ve cinsel ayrımcılık gibi konularda kadınlara yasal savunma fırsatı vermek için 16 milyon dolarlık bir fon oluşturuldu. 

Natalie Portman hem kırmızı halıda hem de ödül sunmak için çıktığı sahnede kadınların dayanışmasıyla ilgili fark yaratacak açıklamalarda bulundu. En İyi Yönetmen Ödülünü sunarken Portman, “İşte tüm erkek adaylar” diyerek yönetmen adaylarının hepsinin erkek olmasını eleştirdi. Özellikle bu sene gişede önemli başarılar gösteren ‘Wonder Women Ve Lady Bird’ filmlerinin kadın yönetmenleri aday listesine alınmamıştı.

Gecenin son ödülü olan ‘Drama Dalında En İyi Film’ kategorisini sunan Barbra Streisand’ın sözleri de kayda değerdi. Streisand, 75 yıllık Golden Globe tarihinde ödül kazanan tek kadın yönetmen olduğunun altını çizerek, “Bu 34 yıl önceydi” dedi.

Streisand, “Millet Zaman Doldu! Daha çok kadın yönetmene ve daha çok aday olacak kadın yönetmene ihtiyacımız var. Cinsiyet eşitsizliğine, cinsel tacize ve siyaseti zehirleyen adiliklere karşı sesini yükselten insanlarla aynı salonda olmaktan dolayı gururluyum. Sektörümüzün rahatsız edici gerçeklerle yüzleşmesinden de gurur duyuyorum. Gerçekler güçlüdür ve iyi olan bir filmde gerçeği fark ederiz, bu o kadar güçlüdür ki insanların fikirlerini değiştirir, yüreklerine dokunur hatta toplumun kendisini değiştirebilir” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Ünlü sitcom dizisi ‘Will & Grace’in yeniden televizyonlarda yer almasıyla Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu adaylarından olan Debra Messing de siyah giyinmişti. Kırmızı halı röportajında E’ eğlence kanalının kadın sunucularına erkek sunucularından daha az maaş vermesini sert bir dille kınadı.

Bu yıl Tüm Hollywood etkinliklerinde boy gösteren Gal Gadot gecede Komedi Dizi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü sundu. Gadot gelecekte çekilecek DC Comics filmlerinde cinsel tacizle suçlanan Bret Ratner’ın yapımcı koltuğuna oturmasını engelleyen isim olarak biliniyor.

Altın Küre Ödüllerini sunan Seth Meyers açılış konuşmasında herkesin yeni yılını kutladıktan hemen sonra “2018 oldu ve esrar artık yasal, cinsel taciz ise değil!” diyerek uzun zamandır kamuoyunun gözünden gizlenen Hollywood’un en güçlü kişiliklerinden Harvey Weinstein ve Kevin Spacey’e sataştı. Meyers, “Weinstein bugün aramızda değil ama 20 yıl sonra olacak, gecenin ölmüş kişiler için yapılan ‘anısına’ bölümünde ve tarihte ilk kez biri bu bölümde yuhalanacak” dedi. Seyircilerden gelen yuhalama seslerinin ardından “Aynen bunun gibi” diye de ekledi.

 

Erkeklerin Hollywood’daki korkunç davranışlarından sonra gecenin sunuculuğunu bir kadının üstlenmesi gerektiğini ancak doğal olarak kadınların “Bir gece gelip Holywood’un en güçlü insanları tarafından yargılanmak ister misiniz” teklifine “Hmm nerede?” diye sorduktan sonra “Otelde” cevabını alınca teklife sıcak bakmadıklarını söyledi.

Müzikal ve Komedi Dalında En İyi Kadın ve En iyi Televizyon Serisi ödüllerini eve götüren ‘The Marvelous Mrs. Maisel’ dizisi oldu. Dizinin kahramanını oynayan Rachel Brosnahan’ın kendisi Yahudi değil ancak canlandırdığı Miriam ‘Midge’ Maisel rolü her yönüyle Yahudi bir karakter. Miriam 1950’lerde kocasının kendisini aldattığını öğrenen bir ev kadını iken stand up komedyeni olmaya baş koymuş cesur, zeki ve sofistike bir kadın.

Brosnahan  bu rolü oynamaktan gurur duyduğunu ve Hollywood’un daha çok kadın hikâyesine ihtiyacı olduğunu söyledi. Şovun yazarı Gilmore Girls’un de yazarı olan Amy Sherman-Palladino. Sherman-Palladino’nun babasının  Yahudi olduğunu ve Yahudi kültürü ile yoğrulmuş bir evde büyüdüğünü belirtiyor.

Ceketine Timesup rozeti takan James Franco ‘The Disaster Artist’ filmiyle Komedi Film Dalında En İyi Aktör Ödülünü kazandı. Filmde Tommy Wiseau adındaki tarihin en kötü filmini çekmiş bir yönetmeni canlandıran Franco ödülünü alırken sahneye çağırdığı Wiseau’nun mikrofona konuşmasına izin vermemesi ile akıllara kazındı. Filmde kardeşi Dave Franco ile rol alan James Franco onun için “Benim Coen kardeşim” dedi.

OPRAH SEÇİMLERE Mİ KOŞUYOR?

Sinema dünyasına önemli katkıları olan kişileri onurlandıran Cecil B. DeMille Ödülüne layık görülen ilk siyahi kadın Oprah Winfrey, konuşmasında kadınlara şöyle seslendi:"Erkek iktidarının zamanı geçti!"

 

Konuşmasının başında, 1964 yılında Oscar kazanan ilk siyah aktör Sydney Poitier'i saygıyla anan Winfrey, 1944'te kaçırılıp tecavüz edilen Recy Taylor'ı da unutmadı. Winfrey, yıllardır erkek egemenliğinin altına ezilen kaınların artık kendi güçlerinin farkında olma zamanlarının geldiğini ve korkusuzca ses çıkarmanın en temel özgürlükleri olduğunun altını çizdi. Winfrey'nin konuşmasının finalinde "Ufukta yeni günler var. Daha iyi günler!" sözleri ayakta alkışlandı.