Trump’ın doktrini: ‘İsrail Ortadoğu problemlerinin kaynağı değil’

Donald Trump iktidarında ABD’nin dünya siyasetindeki duruşunu temelden değiştirecek büyük değişiklikler yolda.

Dünya
18 Aralık 2017 Pazartesi

Seçimde ‘Önce Amerika’ (America First) sloganını yoğun olarak kullanan ABD Başkanı Donald Trump, söz konusu felsefeyi uygulamaya devam ediyor. Ulusal güvenliğin her şeyden önce gelmesi, iklim değişikliği konulu küresel anlaşmalarda, ABD’nin rolünün yeniden irdelenmesi bunlardan sadece ikisi.

AP’nin haberine göre Washington, ABD’nin dünyadaki siyasal duruşunu değiştirecek bir dizi değişikliği içeren yeni bir doktrin hazırlıyor.  Basına yansıyan haberlere göre, söz konusu doktrinde ‘İsrail-Filistin çatışması Ortadoğu’daki problemlerin herhangi bir şekilde kaynağı değildir’ ifadesi de yer alacak.

Dünyadaki tüm ulusları birbirleri ile sürekli rekabet eden unsurlar olarak gören yeni felsefe, İsrail-Filistin çatışmasını dünyanın en önemli sorunu olmaktan da çıkarıyor.

Obama döneminin tüm siyasi duruşunu tersine çevirecek yeni  doktrin, birçok konuda Soğuk Savaş’tan bu yana Washington’un yapacağı en büyük politika değişikliği olacak. 

Pazar günü yetkililer, yeni doktrinin dört temel unsurunu basına açıkladı. Ancak detaylı açıklama bizzat Başkan Trump tarafından yapılacak. Yeni doktrin, anavatanı ve Amerikan  hayat tarzını korumayı, güç (askeri güç) ile barışı sağlamayı, Amerika’nın refahını yükseltmeyi ve rekabetçi dünyada Amerikan etkisini artırmayı esas alıyor.