İsrail güzeli ile fotoğraf çektirdi diye ölüm tehdidi aldı

2017 Dünya Güzellik Yarışmasında Irak’ı temsil eden Sarah Idan elemelerde İsrail güzeli ile selfie çektirip sosyal medyada paylaşınca, ölüm tehditleri aldı. Aile, Irak’ı terk etmek zorunda kaldı.

Dünya
18 Aralık 2017 Pazartesi

Yaklaşık bir ay önce Iraklı Sarah Idan ile İsrailli Adar Gandelsman beraber fotoğraf çektirerek sosyal medyada altına ‘Barış Olsun’ şeklinde yazarak yayınladı. 

Ancak aradan geçen zamanda resim yüzünden Irak güzeline  yapılan baskılar bitmek bilmedi. Irak Dünya Güzellik Yarışması Kurulu ABD’de yaşayan Idan’ı defalarca arayarak, fotoğrafı sitesinden kaldırmasını, aksi takdirde Irak Güzeli payesinin geri alınacağını belirtti.   

45 yıldan sonra ilk defa Irak’ı Dünya Güzellik Yarışmasında temsil eden 27 yaşındaki Idan’ın başına gelenler bunla da bitmedi. Irak’ta yaşayan ailesi de hem sosyal medyadan hem de çevrelerinden  tehdit almaya başladı.  Idan ısrarla resmi sosyal medya hesaplarından kaldırmadı ve bir açıklama yayınlayarak, İsrailli güzelle fotoğraf çektirmesinin İsrail hükümetini desteklemek olmadığını, eğer fotoğraf  Filistin halkı karşıtı olarak  görüldüyse bunun için özür dilediğini belirtti. 

Ancak buna rağmen Idan ve Irak’taki ailesine karşı tehditler durmak bilmedi. Idan’ın ailesi  geçtiğimiz günlerde vatan topraklarını terk etmek zorunda kaldı.