Hollanda’da üniversite hocası Yahudiler için ‘Parazit’ dedi

Hollanda’nın en prestijli üniversitelerinden Utrecht Üniversitesi emekli Öğretim Görevlisi Jan Tollenaere, kendini antisemit olarak nitelendirdi ve Yahudiler için parazit ifadesini kullandı.

Dünya 0 yorum
18 Aralık 2017 Pazartesi

Babası da 2. Dünya Savaşı’nda Belçika’da Naziler adına çalışmış olan Tollenaere, söz konusu açıklamayı geçtiğimiz perşembe günü Canvas adlı yayın şirketine verdiği söyleşide yaptı.  Tollenaere açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Yahudiler iyi insanlar değil, onlara karşı hiçbir yakınlık duymuyorum. Onlar spekülasyonla para kazanan  parazitler, kötü insanlar.”   Tollenaere, Holokost hakkındaki bir soruyu ise şöyle cevaplandırdı:

“Gerçekten oldu mu bütün bunlar, gerçek mi? Sanırım Holokost  bir propaganda ve bu propaganda sayesinde paralar kazanılıyor.”

Emekli Öğretim Üyesinin  açıklamaları Hollanda Yahudi çevrelerinde tepki ile karşılandı ve üniversitenin Tollenaere’e verdiği fahri öğretim üyeliği sıfatının geri alınması talep edildi.  Utrecht Üniversitesi Sözcüsü basına bir açıklama yaparak, üniversitenin, Tollenaere’in sözlerini en ağır şekilde kınadığını, kurumun emekli öğretim üyesi ile hiçbir bağının olmadığını belirtti.  Ancak üniversiteden yapılan açıklamada, fahri öğretim üyeliği sıfatının sembolik bir akademik atama olduğu, dolayısı ile geri alınamayacağı belirtildi.

2001 yılında emekli olan Fahri Öğretim Üyesi Tollenaere, üniversitede medikal kimya konusunda dersler veriyordu.

 

1 Yorum