Almanya’daki Müslüman mülteciler arasında Yahudi düşmanlığı üst seviyede

Avrupa’da en çok mülteci kabul eden ülkelerden olan Almanya’da özellikle Müslüman sığınmacıların arasında antisemitizm had safhada.

Dünya
15 Aralık 2017 Cuma

Alman ve Amerikalı araştırma şirketlerinin ortak yaptığı araştırmaya göre, özellikle geldikleri ülkelerde azınlık olan ve baskıya uğramış olan kişilerde İsrail ve Yahudi düşmanlığı görülmüyor. Bu toplumlar tam tersine bu tip ön yargılara ilk tepki verenlerden oluyor.

Suriye-Irak Mültecilerinin, Entegrasyona, Yahudilere ve Holokost’a  karşı Tutumları adlı araştırma istatistik örnekleme ile seçilmiş 68 kişiye konu hakkında sorular yöneltilerek yapıldı.  ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrası Almanya sokaklarında protesto gösterilerinde en çok Suriye ve Irak göçmenleri İsrail Bayrağı yakarken, Müslüman cemaat liderlerinin Yahudi ve Hıristiyan cemaatleri ile dostane diyaloğu dikkat çekiyor.  Araştırmada ortaya çıkan en önemli konulardan biri de, özellikle Iraklı ve Suriyeli gençlerin  yoğun olarak komplo teorilerine inanmaları.  En çok inanılan komplo teorisi ise ‘Yahudiler ve İsrail’in tüm dünyayı idare etmesi’ iddiası.

Araştırmanın sonuç bildirgesinde, Antisemitizmin ve Yahudi düşmanlığının Suriye ve Irak gibi ülkelerde, çocuklara daha ilkokulda empoze edildiği, dolayısı ile bu durumun, negatif propagandanın doğal bir sonucu olduğu ifade edildi.

Araştırmayı finanse eden Yahudi kuruluşu Meyer Fund  bu durumu düzeltmek için eğitimcilere, yeni gelenlere liberal düşünceyi ve Almanya’nın İsrail ile Yahudilere olan bağını öğretmesini tavsiye ediyor.

 Almanya'ya 2015 yılından bu yana  en az bir milyon göçmen geldi.