Kış tahminimiz önümüzdeki hafta gazetede

Yazıma geçmeden evvel bu kışın nasıl geçeceği ile ilgili düşüncelerimizi 29 Kasım Çarşamba günü gazetemizde paylaşacağımızın bilgisini vermek istiyorum.

Deyvi MULİNAS ŞALOM Meteoroloji
23 Kasım 2017 Perşembe

GENEL GÖRÜNÜM

Perşembe günü için Marmara’nın doğusunda, Batı ve Doğu Karadeniz’de, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’da yağış beklentimiz var. Bu yağışların Marmara’nın doğusu ve Karadeniz’de yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde olacağını düşünüyoruz. Cuma yağış batıdan tamamen ayrılıyor. İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yağış bekliyoruz. Yağışlar Doğu Karadeniz’de yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde. Pazar Karadeniz kıyılarında geçici sağanaklar gözükebilir. Yurdun geri kalanında yağış beklemiyoruz. Pazartesi günü ise batıdan yeni bir serin ve yağışlı hava gelme ihtimali var. Hafta başı yazımızda detaylarına bakacağız.

DENİZLERDE DURUM

İki gündür özellikle Marmara’da etkili olan lodos etkisini biraz azaltıyor ama devam ediyor. Cuma günü orta şiddette devam etmesini bekliyoruz. Pazar ve pazartesi ise yeniden şiddetlenip daha sonra kuzeye dönecek. O günler yine lodosa dikkat edilmeli. Pazartesi akşama doğru ise rüzgâr karayel ve yıldıza dönüyor ve kuvvetli eseceğini tahmin ediyoruz. Bahsettiğimiz lodoslu sistem diğer denizlerimizde de aynen devam edecek. Özellikle Karadeniz açıklarında cuma akşam şiddetli lodosa dikkat. Pazar ve pazartesi ise lodos Akdeniz ve Ege’de kuvvetini arttırıyor.

İSTANBUL

İstanbul’da iki gündür devam eden şiddetli lodos ve çarşamba etkili olan yağmur artık şehri terk etti. An itibarıyla çok bulutlu bir hava var çünkü alçak basıncın etkisi devam ediyor. Ancak yağış yapacak kadar kuvvetli değil. Şehirde pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz. Rüzgâr perşembe hafif, cuma orta kuvvette. Pazar lodos tekrar kuvvetleniyor. Pazartesi ilerleyen saatlerde ise rüzgâr kuzeye dönüyor ve kuvvetli esecek gibi gözüküyor. Rüzgâr döndükten sonra sıcaklıklarda da birkaç derece düşüş yaşanacak. İstanbul’da perşembe en yüksek sıcaklık 14 derece. Gece 8 derece bekliyoruz. Cuma bulutların biraz daha dağılması muhtemel. Sıcaklık 15 derece bekliyoruz, gece ise 9 derece. Pazar günü ise parçalı bulutlu, sıcaklık 16 derece. İlerleyen saatlerde bulutlanma artacaktır. Pazartesi ise özellikle ilerleyen saatlerde sıcaklığın 10 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz ve yağmur ihtimali var.

ANKARA

Ankara’da ara ara etkili olan kar yağışı etkisini kaybediyor. Üç gün boyunca yağış beklemiyoruz. Sıcaklık perşembe en fazla 3 derece; cuma 5 derece pazar ise 6 derece bekliyoruz. Ancak ayaz özellikle kuvvetli! Özellikle cumartesi gecesi 0 derecenin altına düşebilir ve pazar sis oluşabilir. Perşembe ve cuma geceleri ise 1 derece sıcaklık bekliyoruz.

İZMİR

İzmir’de pazar akşamına kadar yağış beklemiyoruz. Hava parçalı bulutlu... Oldukça serin günler geçiren şehirde sıcaklıklar da yavaş yavaş artmaya başlıyor ve tekrardan 15 derecenin üstüne çıkıyor. Perşembe 17 derece, cuma 19, pazar 20 derece sıcaklık bekliyor. Gece ise 12-13 derecelerde... Pazar gecesi ve pazartesi sabahı şehrin tekrardan sağanak yağışla tanışma ihtimali var.

BÖLGELER

MARMARA BÖLGESİ

Bölgenin batısını yağış terk etti, doğusunda ise hafif olarak devam ediyor. İlerleyen saatlerde bu yağış da kesilecek ve pazartesi gününe kadar yağış beklentimiz yok. Ancak pazar geceden itibaren bulutlanma artacak. Bölgede hava sıcaklıkları da perşembe ve cuma bir - iki derece artıyor. Pazartesi ise 4 derece yakın düşüş var.

EGE BÖLGESİ

Ege Bölgesini de yağış terk etti. Pazar geceye kadar yağış beklentimiz yok. Karasal bölgelerde gece sıcaklıkları neredeyse 0 derece civarında. Gündüzleri 10 dereceye kadar çıkıyor. Sahil kentlerinde ise sıcaklık ortalaması 15-17 derece civarında ve pazartesiye kadar önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Gece ise 10 derece civarında... Özellikle bölgenin güneyine pazar gecesi yağış giriyor ve hafta başında bölge geneline yayılacak gibi gözüküyor.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölge genelinde pazara kadar yağış beklemiyoruz. Pazar günü ilerleyen saatlerde yağış giriyor. Antalya perşembe ve cuma parçalı bulutlu; perşembe 18,  cuma 20 derece sıcaklık beklentimiz var. Pazar yağış geliyor. Adana ise parçalı bulutlu, sıcaklık 19 derece civarında. Üç gün önemli değişiklik beklemiyoruz. Adana’ya yani bölgenin doğusuna yağış biraz daha geç sokulabilir.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin batı ve orta bölümleri yağışlı. Bu yağışlar sahillerde yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde. Bolu’da kar yağışı beklentimiz var, perşembe ancak ilerleyen saatlerde kesilecek. Ancak cuma günü yine doğu sahillerinde hafif yağış geçişleri görülebilir. İç kesimlerinde de kar serpintisi gözükebilir. Pazar yağış beklentimiz yok. Sıcaklık sahil bölümlerde 10-11, iç kesimlerde ise 3-4 derece civarında... Batı Karadeniz’de ise sıcaklıklar 17 dereceye kadar yükseliyor. Pazartesi batıda soğuma ve yağış bekliyoruz.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Sivas dolaylarında kar yağışı devam ediyor. Cuma da etkisini azaltarak serpinti şeklinde devam edebilir. Pazar yağış beklemiyoruz. Bölge geneli yüksek basıncın etkisinde dolayısıyla gece sıcaklıkları oldukça düşük. Gündüzleri ise 6-7 derece civarında... Bölge genelinde bahsettiğim Sivas ve doğusu haricinde pazartesiye kadar yağış beklentimiz yok.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede perşembe günü kar geçişleri var. Cuma da devam etmesini bekliyoruz. Pazar yağış beklemiyoruz. Gündüzleri sıcaklık 4 ila 8 derece arasında... Geceleri ise -2’ye kadar düşüyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde üç gün yağış beklemiyoruz. Sıcaklıkları 13-16 derece arasında bekliyoruz.