Başı örtülü öğrenciyi sınıftan atan İsrailli hoca özür diledi

İsrail’de Bar İlan Üniversitesinde sınıfta öğrencisine “Başörtünü çıkar ya da sınıftan çık” ifadesini kullanan, adı açıklanmayan profesör öğrenciden ve okul yönetiminden özür diledi.

Dünya
30 Ekim 2017 Pazartesi

Ancak profesör yaptığı davranıştan dolayı üniversite disiplin kuruluna çıkmaktan kurtulamadı. Öğretim görevlisinin okuldan atılması söz konusu.

İsrail Kanal 2 TV’sinin haberine göre, üniversitenin Ortadoğu Bilimleri bölümünde yaşanan olayın nasıl başladığı  bilinmiyor.  Kanal 2 haberinde,  hocanın öğrencisine “Ya başörtünü çıkarırsın ya da dersten çıkarsın” dediği ve kızın bunu reddettiği belirtildi.  Ancak hocanın bunu neden istediği konusunda herhangi bir bilgi yer almadı. Hoca’nın üniversite yönetimi tarafından uyarıldığı, diğer hocaların bir mektupla profesörü kınadığı bildirildi.

Üniversite kamuya yaptığı açıklamada, profesörü protesto etti  şunları belirtti: “Söz konusu hocamızın sergilediği davranış tamamıyla üniversitemizin temsil ettiği değerlere karşıdır. Hoca, hatasını anlamış öğrenciden özür dilemiştir. Üniversitemiz de öğrenciden özür dilemiş ve hocayı en ağır şekilde uyarmıştır.”