Ekim sonu kasım başı kış provası

Geçen haftaki bültende bahsettiğim 25 Ekim sistemi İstanbul’da etkili oldu. Kuvvetli yağışlar aldık. Sistem perşembe öğle saatlerine kadar hâlâ aktif ancak artık yağıştan daha çok verdiği serinlik etkili olacak.

ŞALOM Meteoroloji
26 Ekim 2017 Perşembe

Perşembe öğle saatlerinden itibaren yağışın da tamamen kesilmesini bekliyoruz. Sonrasında cumartesi günü yine oldukça yağış bırakmaya potansiyeli olan ve soğuğu da şu anda yaşadığımıza benzer bir sistem daha yolda… Cumhuriyet Bayramı günü batıda öğlen saatlerinde kesilir. Pazartesi akşamı ve salı ise şu ana kadarki en soğuk sistem gelme ihtimali yüksek… İstanbul’da 10 derecenin altı ölçülebilir Anadolu’nun illerinde ve birçok dağlık kesimde yılın ilk kar yağışı gelebilir hatta kar yağışı özellikle iç ve doğu bölgelerde etkili olabilir. Pazartesi günkü yazımızda ayrıntılarına bakarız.

GENEL DURUM

An itibarıyla yurdun kuzey batı kesimlerinde bulutlu, yağışsız ama soğuk bir hava hakim. Yağış sabah saatlerinden sonra artık çekilmeye başladı. Perşembe Akdeniz’in güneyi ile Kıbrıs arasındaki hatta ve Karadeniz’de Samsun - Ordu civarında kuvvetli yağış var. Gün içinde kuvvetini yavaş yavaş yitirmeye başlayacak. Cuma Doğu Karadeniz dışında önemli bir yağış beklemiyoruz. Cumartesi ise yeni yağışlı sistem kapıda olacak. Batı ve güney kesimler cumartesi (Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’in batısı), doğu kesimler ise pazar günü (Güneydoğu Anadolu da dahil) bu yağışı oldukça fazla hissedecek. Sıcaklıklarda ise cumartesi gününe kadar artış, cumartesi ve pazar yağış alan yerlerde 4-5 derecelik azalış bekliyoruz.

DENİZLERDE RÜZGÂR (PAZAR AKŞAMI VE PAZARTESİ LODOSA DİKKAT)

Şu anda soğuk esen bir poyraz rüzgârı var Marmara Denizinde ama aşırı kuvvetli değil. Cumartesiye kadar kuvvetli bir rüzgâr beklemiyoruz. Cuma lodosa dönebilir ve cumartesiye kadar devam edebilir. Cumartesi ise rüzgârın karayele dönmesini ve kuvvetli esmesini bekliyoruz. Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de de şu an için kuzeyli rüzgarlar hakim. Giderek etkisini azaltacak ve cuma çok hafif esecek. Cumartesi günü yine kuzeye dönecek rüzgâr pazar ise yerini lodosa bırakacak. Lodos pazar ile pazartesi arasında Marmara, Ege ve Karadeniz’de kuvvetli esebilir hatta deniz ulaşımını etkileyebilir. Dikkat!

İSTANBUL (CUMARTESİ KUVVETLİ YAĞIŞA DİKKAT)

İstanbul’da yağış yazıyı yazdığım şu saatlerde artık etkisini yitirdi ancak soğuk devam ediyor. Gece de üşüyeceğiz. Şehir oldukça dalgalı bir periyodun içine giriyor. Bir gün lodos bir gün karayel sonra yine kuvvetli lodos derken en sonunda oldukça kuvvetli bir soğuk yaşayacağız. Bu süreçte hepimizin hastalıklara karşı dikkatli olması gerekir. Bugün çok bulutlu, ilerleyen saatlerde ise az bulutlu bir hava beklentimiz var. Sıcaklık 18 dereceyi aşmaz. Cuma hem rüzgâr kesiliyor hem hava açıyor hem de rüzgâr çok hafif esse de güneye dönüyor. Bu yüzden bir anda 4 derecelik sıcaklık artışıyla 21-22 dereceyi bulabiliriz. Cumartesi ise tekrardan soğuma giriyor ve kuvvetli sayılabilecek yağış geliyor. O gün sıcaklık 15 dereceye kadar düşer. Pazar ise belki öğlene kadar yağış geçişi olabilir ama etkin bölüm cumartesi gece tamamlanmış olacak. Pazar ilerleyen saatlerde lodosun kuvvetlenmesini bekliyoruz. Lodostan evvel 17, lodos ile beraber 21 dereceye çıkabilir. Pazartesinin ayrıntılarını hafta başı bülteninde vereceğim.

ANKARA VE İZMİR

Başkent Ankara’da hava açıyor. Pazar gününe kadar yağış beklemiyoruz. Sıcaklık 15-17 derece arasında. Geceleri ise 5 dereceye kadar düşüyor. Pazar akşam saatlerinde yağış geliyor.

İzmir cumartesi gecesine kadar parçalı bulutlu. Geceden itibaren yağış giriyor ve pazar öğlen saatlerine kadar devam edecek gibi gözüküyor. Ancak daha etkili yağış pazartesi İzmir’i bekliyor. Sıcaklık perşembe ve cuma 23 derece… Pazartesine kadar 20 dereceye inecek.

MARMARA BÖLGESİ

Yağışlı hava sistemi etkisini kaybetti. Cumartesi öğleden sonraya kadar bölge genelinde yağış beklemiyoruz.  Bugün bölge genelinde ortalama 16-17 derece civarında olan sıcaklıklar yarın 20 dereceye kadar çıkacak. Bursa perşembe 15, cuma 19 derece. Cumartesi öğleden sonra kuvvetli sayılabilecek yağışlar özellikle Trakya civarı ve Marmara’nın doğusunda etkili olacaktır. Yağışın pazar günü öğlen saatlerinde kesilmesini ve hava sıcaklığının hızla artmasını bekliyoruz. Ancak pazartesi ve özellikle salı günü bölgeye çok soğuk hava giriş yapacak.

EGE BÖLGESİ

Perşembe ve cuma yağış beklemiyoruz. Cumartesi gece saatlerinde sahil kesiminde beklenen yağış pazar günü bölgenin doğu kesimlerini de sarmış olacak. Sahil kesimlerinde 21-22, karasal bölgede olan doğu kesimlerde ise 17-18 derece sıcaklık beklemekteyiz.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölge bu hafta etkili yağışlar gördü ve gelecek hafta da almaya devam edecek gibi gözüküyor. Perşembe ve cuma yağış yok. Cumartesi gece ve pazar günleri batıdan doğuya kadar yağış alacak. Hatta Akdeniz’in güneyindeki Kıbrıs da bu yağışa dahil olacaktır. Antalya’da 25, Adana’da 27 derece ölçülen sıcaklık özellikle pazar günü birkaç derece düşecek.

KARADENİZ BÖLGESİ

Şu anda bölgenin orta ve doğusunda yerel yağışlar var. Bu yağışların ilerleyen saatlerde kesilmesini bekliyoruz. Bu arada lodos sıcaklıkları özellikle doğuda 20 derecenin üstüne çıkartır, özellikle cuma günü. Cumartesi akşam beklediğimiz sistem önce batıda etkili olur pazar ve pazartesi de doğuya kayar diye düşünüyoruz. Sıcaklıklar Perşembe ve cuma artıyor. Cumartesi büyük değişim yok, pazar biraz azalıyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Pazar akşama kadar yağış beklemiyoruz. Gece sıcaklıkları hayli düşük 5 dereceyi aşamıyor. Ayaza dikkat! Pazar günü bu bölgemiz de yağışlı havanın etkisine giriyor ama esas soğuk gelecek hafta başında olacak ve birçok ilde kar görülebilir. Sıcaklıklar şu anda 15 derecelerde, cuma 18’lere çıkabilir. Pazar biraz düşüş var.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede özellikle gece yağış olduğu zaman kar şeklinde düşüyor. Pazar gecesine kadar yağış beklemiyoruz. Gündüz sıcakları 14-15 derece. Gece Erzurum’da -1 derece. Genel ortalama ise 0 ila 2 derece arasında… Pazartesi günü gelecek yağışın devamında bu bölgemizde de etkili kar yağışları gözlenebilir. Pazartesi ayrıntılara bakacağız.

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde 2 gün yağış yok. Pazar günü Akdeniz kökenli olan yağışlı hava bölgeye de giriş yapacak. Gök gürültülü sağanak yağışlar bekliyoruz. Sıcaklıklar 25 dereceden özellikle bölgenin güney bölümleri 18 dereceye düşmeye hazırlanıyor.