“Nazi dedem evine el koyduğu için özür dilerim”

2. Dünya Savaşı’ndan yıllar sonra Doris Schott-Neuse kaleme aldığı mektupta, 92 yaşındaki Peter Hirschmann’dan Nazi dedesi savaşta evine el koyduğu için özür diledi.

Dünya
26 Ekim 2017 Perşembe

1930’larda  Nazilerin evlerine el koyduğu Hirschmannlar, Almanya’yı terk etmek zorunda kalmış ve o zamanlar genç bir delikanlı olan Peter de sonradan ABD ordusuna katılarak  Naziler ile savaşmıştı. 

Savaştan 72 yıl sonra Nuremberg’ten gelen dolma kalem ve el yazısı yazılmış üç sayfalık mektubu okuyan 92 yaşındaki Hirschmann gözyaşlarına engel olamadı.  

Mektupta Doris Schott-Neuse, öncelikle söz konusu eve el konulmasının dedesinin emri ile olduğunu belirtiyor ve yaşlı adamdan özür dileyerek kendisini affetmesi için yalvarıyor. Dedesi ve Nazilerin yaptıkları için büyük bir utanç içinde olduğunu belirten Schott-Neuse, mektupta şöyle yazıyor: “Yaşadıklarınızı düşünmek bile korkunç hislere neden oluyor bende. Bu yükü taşımak inanın beni çok rahatsız ediyor. Almanlar ve Nazilerin yaptıklarından dolayı çok utanıyorum. Lütfen beni affedin.”

Schott-Neuse dedesi ile ilgili  gerçeği halasından öğrenince  söz konusu mektubu yazmaya karar vermiş.

Mektuptan çok duygulanan Hirschmann da cevabi mektubunda  çok duygulandığını, ağladığını belirterek, şunları ifade etti: “Sen bu mektubu yazmadan hayatına devam edebilirdin, ancak bu hareketin insanlık ve gelecek nesiller için bir umut oluşturdu bende. Göz yaşlarım bu umudun en büyük sembolüdür.”