Suudi ve İsrail istihbaratının eski başkanları New York’ta bir araya geldi

Mossad’ın eski başkanı Efraim Halevi ve Suudi Arabistan istihbarat örgütünün eski başkanı Turki El Faysal, New York’ta düzenlenen Ortadoğu konulu bir konferansta bir araya geldi.

Dünya
24 Ekim 2017 Salı

Pazartesi günü düzenlenen halka açık konferansta, iki eski başkan İran nükleer anlaşmasından Filistin-İsrail çatışmasına kadar  farklı konuları masaya yatırdılar.

Aralarında hiçbir diplomatik ilişki bulunmayan iki devletin istihbarat örgütlerinin eski başkanlarının bir araya geldiği toplantı dinleyiciler arasında büyük merak uyandırdı. Söz konusu toplantının Suudi Veliaht Prens Muhammet Bin Salman El Saud’un gizlice İsrail’i ziyaret ettiği söylentilerinden sonra gelmesi de ayrıca dikkat çekiyor.

Ancak söz konusu söylenti Suudi Krallık tarafından ısrarla reddediliyor.

Toplantıda Prens Turki, sözlerine hiçbir şekilde halihazırdaki Mossad yöneticileri ile görüşmediğini, görüşmeyeceğini belirtmesi ile başladı. Turki İsrail ile Suudi Krallık arasında hiçbir şekilde gizli görüşme olmadığını belirtti. Turki, konuşmasında İran ile yapılan nükleer anlaşmanın iyi bir anlaşma olmadığını, tam tersine anlaşmanın Tahran’ın saldırgan tutumuna çanak tuttuğunu belirtti.  Turki ayrıca, İsrail ile Suudi Arabistan’ın resmi diplomatik ilişki kurmasının ancak Filistin-İsrail çatışmasının çözümü ile mümkün olduğunu belirtti.

Turki’den sonra söz alan Mossad eski Başkanı Halevi ise sözlerine, Suudi Arabistan ile İsrail’in gizli görüşmelerinin 1970’lerden beri gerçek olduğunu belirterek başladı. Halevi günümüzde yapılmış gizli bir görüşmenin varlığından söz etmedi ancak 70’lerde Londra’da buluşan Suudi Arabistan İstihbarat Örgütü Başkanı Kemal Adham ile zamanın İsrail Dışişleri Müsteşarı Abba Eban’dan bahsetti.

Halevi, İran konusunda da nükleer anlaşmanın kusursuz olmadığını ancak günümüz şartlarında elde edilebilecek en iyi sonuç olduğunu belirtti.