Teksas’ta İsrail’i boykot edenler yardım alamayacak

Teksas Eyaletinin Dickinson Kasabası, geçtiğimiz ağustos ayında bölgeyi etkileyen fırtınadan zarar görenlerin yardım alması için İsrail’i boykot etmemeyi şart koştu.

Dünya
23 Ekim 2017 Pazartesi

Kasabanın resmi yardım başvurusu formunda “Yardım aldığım sürece İsrail’i boykot eden faaliyetlerde yer almayacağım ve boykot etmeyeceğim” şeklinde bir beyanat var. Yardım başvurusu yapanlar bu beyanın altına imza atmak zorunda. Beyanın aksini yapanların ise anında yardım parası kesilecek.

Söz konusu beyan kasabayı yeniden inşa edecek müttehitlerin kamu sektöründe iş alması için de geçerli. Dickinson Kasaba Yönetimi yetkilisi Bryan Milward basına yaptığı açıklamada,  söz konusu beyanın resmiyetini ilgili Teksas yerel kanunlarından aldığını, eyaletin İsrail’e karşı boykot yasağını  geçtiğimiz mayıs ayında aldığı kararla kanunlaştırdığını hatırlattı.Ancak başvuru sahiplerine geçmişe yönelik  herhangi bir araştırma yapılamayacak.

Beyanın iyi niyetle doğru olduğu varsayılacak. Ağustos ayında eyaleti vuran Harvey Kasırgası en çok, nüfusu 19 bin olan Dickinson Kasabasında  zarara neden olmuş, kasabanın dörtte üçünü oluşturan 830 hane fırtınada kullanılamaz hale gelmişti.

Söz konusu şart Amerikan Sivil Haklar Birliği (ACLU) tarafından Anayasaya karşı olması iddiası ile eleştirildi. ACLU basına yaptığı açıklamada, söz konusu başvuru formundaki beyanatın Anayasanın verdiği  boykot hakkı ve ifade özgürlüğü haklarına karşı bir durum olduğunu ifade etti.