Yine “İsrail’e Ölüm”, “Yahudilere Ölüm” çığlıkları

Rusya Soçi’deki uluslararası gençlik konferansınd; Filistinli, Suriyeli, Lübnanlı katılımcılar yine “Yahudilere, İsrail’e ölüm” diye bağırdı, İsrail delegasyonu binaya gelirken bazı göstericiler de İsrail bayrağı yaktı.

Dünya
20 Ekim 2017 Cuma

Salonda bulunan Arap delegelerden bazıları da İsrailli temsilciler  girince, İsraillilerle aynı salonda oturmak bir savaş suçudur diyerek toplantıyı terk etti.

19. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali adlı toplantıya katılan İsrailli ekip iki gruptan oluşuyordu. Birincisi Rus Elçiliği tarafından organize edilen içlerinde İsrail’in her politik spektrumundan gençlerin olduğu grup, ikincisi ise, Arap ve Yahudi vatandaşlardan oluşan komünist felsefeyi benimsemiş grup.

Organizasyonu yapanlar, içinde sağcılarında da  olduğu  birinci grubu olay çıkabilir diye konferansa gelmesini tavsiye etmemişti. Diğer bir konu da İsrail delegasyonunun İsrail bayrağı dalgalandırmasının tavsiye edilmemesi idi. Ancak Rus Dışişleri Bakanlığı bu durumu protesto etmesine rağmen başarılı olamadı.

Moskova’daki İsrail Elçiliğinden Noa Ginosar basına yaptığı açıklamada konferans boyunca birden fazla İsrail karşıtı eylem olduğunu, Filistinli gençler başta olmak üzere Lübnanlı ve Suriyeli gençlerin her fırsatta “Yahudiler Ölüm, İsrail’e Ölüm” şeklinde bağırdıklarını belirtti. 

Olaya müdahale eden ancak geç kalan Rus polisi bayrak yakan bazı kişileri göz altına aldı ve her tür saldırgan davranışta bulunan katılımcının konferanstan  anında zor kullanılarak çıkarılacağını belirtti.